Zmiany w upławach mogą świadczyć o drożdżycy. Zrób test na drożdżycę

By | 30 sierpnia, 2016

Drożdżyca pochwy to jedna z najczęściej występujących infekcji narządów intymnych kobiety. Jest to równocześnie jedyne zakażenie grzybicze, które może być przenoszone droga płciową.
Drożdżyca pochwy a objawy

test-na-drozdzyceOkazuje się, że aż 75% kobiet cierpiało przynajmniej raz w życiu na infekcje grzybicze okolic intymnych, a u co najmniej 50% z nich wystąpiły nawroty. O tym, że doszło w naszym organizmie do przerostu grzybów świadczy biały nalot na błonach śluzowych, zwłaszcza przy wejściu do pochwy. Jednak nie zawsze owe upławy świadczą jednoznacznie o drożdżycy pochwy. Dlatego tak ważne jest to, aby przeprowadzić test na drożdżycę. Wówczas zyskujemy stuprocentową pewność, że jesteśmy nosicielami tych pasożytniczych grzybów. Jeśli wydzieliny z dróg rodnych kobiety mają mleczne zabarwienie lub przejrzyste, bezwonne i śliskie, to świadczy to o zdrowej i naturalnej fizjologii ciała kobiecego. Warto wiedzieć, że w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, w którym akurat znajduje się kobieta, zależy kolor i konsystencja wydzieliny pochwowej. Inaczej będzie ona wyglądać w dni niepłodne, a inaczej w dni płodne.

Kiedy wydzielina świadczy o drożdżycy?

W pierwszej fazie cyklu, czyli do 8 dnia, u większości kobiet obserwuje się suchość pochwy, co zmienia się w czasie owulacji. Wówczas śluz staje się obfity, bezbarwny i ciągnący, co chroni plemniki przed kwaśnym odczynem dróg rodnych. W trzeciej fazie, aż do momentu wystąpienia miesiączki, śluz jest gęsty i grudkowaty, co chroni pochwę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. O infekcji natomiast świadczą upławy o żółtym lub zielonym zabarwieniu, które mają intensywny zapach przypominający rybę.
Gdy kobieta zaobserwuje u siebie białe i gęste upławy o konsystencji twarożku, to może podejrzewać u siebie grzybicę pochwy. Podobnie jest w przypadku rzadkich i wodnistych upławów, którym towarzyszy białawy połysk pochwy i sromu. Należy jednak wykonać test na drożdżycę dla pewności.

Drożdżyca – co wpływa na jej powstawanie?

Bezpośrednią przyczyną grzybicy pochwy jest wzrost grzybów z rodzaju Candida na skutek zaburzenia naturalnej biocenozy pochwy. Wówczas staje się ona podatna na infekcje, co daje niemałe pole do popisu drożdżycy. Upławom często towarzyszy także pieczenie, świąd i bolesność pochwy oraz sromu, jak również może występować ból podczas oddawania moczu i w trakcie stosunku seksualnego. Test na drożdżycę rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli na podjęcie leczenia. Ginekolog zleci wykonanie odpowiednich badań, a do czasu całkowitego wleczenia najlepiej jest zaprzestać jakichkolwiek stosunków seksualnych. Nie zaleca się także stosowania żadnych środków zaradczych, które mają na celu zwalczanie skutków zakażenia typu częste irygacje. Trzeba najpierw zwalczyć pierwotną przyczynę schorzenia, a nie tylko zwalczać jego symptomy.

Czytaj również: http://medicorium.pl/artykuly/test-drozdzyce-wykryj-wroga-testem/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *