Zapobieganie nadciśnieniu i leczenie go

By | 17 czerwca, 2016

Nadciśnienie jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Wynika to przede wszystkim z prowadzenia niezdrowego trybu życia – nadmiar tłuszczów w diecie, spożywanie wysoko przetworzonych produktów bez wartości odżywczych, zbyt mało aktywności fizycznej (bo przecież rozwój technologii dąży do tego, byśmy jak najmniej energii zużywali na codzienne czynności), nadmiar stresów. Człowiek często sam sobie funduje te „przyjemności”, ponieważ goni za pieniądzem i nie zadaje sobie trudu, by na chwilę przystanąć i zastanowić się, czy rzeczywiście ta pogoń jest dla niego tak ważna, że jego własne zdrowie i życie zostaje przez nią zepchnięte na drugi plan.

Poradnia leczenia nadciśnienia, jedną z nich ma Gdańsk, codziennie przyjmuje do siebie pacjentów, wśród których – o zgrozo – królują coraz młodsze osoby, i coraz częściej są to kobiety, które generalnie powinny być mniej narażone na choroby układu krwionośnego.

Przyczyny i objawy nadciśnienia

Kardiolog Gdańsk - LifemedicaGdy odżywiamy się zbyt tłusto, organizm nie wydala nadmiaru tłuszczy, tylko magazynuje je w postaci tkanki tłuszczowej. Część złogów tłuszczu zostaje zgromadzona również wewnątrz naczyń krwionośnych, co sprawia, że są one mniej przepuszczalne dla krwi, i ciśnienie wewnątrz nich musi być większe, by krew mogła płynąć. Brak aktywności fizycznej powoduje, że nie ma możliwości spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zatem brak ruchu plus fast foody są dla nas dosłownie zabójcze. Do tego, gdy palimy papierosy nasze naczynia krwionośne stają się wiotkie i gorszej jakości. Nadmiar alkoholu z kolei powoduje, że ciśnienie wzrasta bo przyspiesza krążenie. Jeśli do tego wszystkiego dołączymy nadmiar stresu – mamy mieszankę, która pozwoli w mig stworzyć ciśnieniowca idealnego.

Stres jest dla nas zabójczy, ponieważ:

  • a) w wyniku stresu organizm radzi sobie jak umie, a na drodze ewolucji stres oznaczał brak pożywienia. Czyli efektem stresu jest nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej na „gorsze czasy”.
  • b) kiedy się denerwujemy, bicie serca przyspiesza, krew szybciej krąży, co też jest ewolucyjnym przystosowaniem mózgu do pokonania zagrożenia. Jeśli jednak stale będziemy tak „pobudzani”, wówczas nasz układ krwionośny będzie się przepracowywał i któregoś dnia serce może nie wytrzymać.

Zapobiegać ciśnieniu należy zatem eliminując te wszystkie czynniki – wysoko tłuszczową dietę, alkohol, papierosy i stres. Nie zupełnie, ponieważ jest to niemożliwe. Odrobina stresu jest dla człowieka bardzo przydatna raz na jakiś czas, podobnie jak lampka wina czy tłustszy posiłek w chłodny dzień. Wbrew pozorom nie jest trudno rozpocząć nowe życie zapobiegające nadciśnieniu lub eliminujące je. Wystarczy przewartościować swoje życie, zmienić pracę na mniej stresującą, uważać na to co się je, zredukować palenie i picie, i wygospodarować w ciągu dnia choć pół godziny czasu na spacer, podczas którego rozruszamy się, dotlenimy i zrelaksujemy. Regularny tryb życia sprawi, że nasz układ krążenia zacznie funkcjonować stabilnie, jednakowo i przyzwyczai się do tego, że nie zaprzęgamy go do pracy ponad siły.

Zobacz również: http://leczymyhemoroidy.pl/artykuly/co-leczy-hipertensjolog/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *