Zapalenie migdałków podniebiennych

By | 19 grudnia, 2016

Ostry ból gardła, trudności z przełykaniem to najczęstsze objawy stanu zapalnego migdałków, powszechnie nazywanego anginą. Dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zapalenie migdałków, to problem którego nie można ignorować.

Migdałki podniebienne

Migdałki pełnią bardzo ważną rolę w naszym systemie immunologicznym, czyli odpornościowym. Stanowią pierwszą zaporę dla atakujących bakterii i wirusów. Usytuowane są po obu stronach gardła. W przypadku inwazji wirusów lub bakterii, migdałki produkują antygeny, które je zwalczają. W czasie wytwarzania antygenów migdałki są powiększone. Dodatkowym zadaniem migdałków jest zapisywanie i zapamiętywanie kodu intruzów. W przyszłości blokuje im to drogę do wnętrza organizmu.

Istnieje także tzw. trzeci migdał, gardłowy, który umieszczony jest w nosowej części gardła. Najczęściej zanika on samoistnie.

Zapalenie migdałków u dzieci

Silna inwazja wirusów lub bakterii powoduje stany zapalne migdałków. Muszą one produkować wtedy dużą ilość antygenów, co powoduje ich powiększenie i zaczerwienienie. Jest to angina. Typowymi objawami anginy są:

 • wysoka gorączka,
 • bardzo silny ból gardła,
 • trudności z przełykaniem,
 • bóle mięśni i stawów.

Angina ma szczególnie ciężki przebieg u dzieci. Nie zawsze potrafią jednoznacznie określić co im dolega, a dodatkowo jeszcze dochodzi strach.

Rozpoznanie i leczenie anginy

Anginę bez problemu rozpozna lekarz pierwszego kontaktu i on też prowadzi leczenie, tylko dodatkowe powikłania są wskazaniem do leczenia laryngologicznego.

Podstawowym leczeniem w przypadku anginy jest podawanie antybiotyków z grupy penicylin. Pomagają one zwalczać bakterie i likwidują stan zapalny. Dodatkowo podawane są leki zmniejszające obrzęk i ból gardła (syropy, tabletki do ssania). Leczenie powinno trwać nieprzerwanie minimum 10 dni. Przerwanie leczenia lub jego skrócenie powoduje uodpornienie się organizmu na stosowany antybiotyk, w przyszłości może to oznaczać konieczność zastosowania silniejszego lub nawet sterydów.

W okresie leczenia choremu trzeba zapewnić dużo płynów i pokarmy łatwe do przełknięcia, najlepiej papki. Po pokonaniu stanu ostrego chory powoli wraca do normalnego trybu i jedzenia.

Powikłania po anginie

Angina, podobnie jak grypa, jest chorobą niebezpieczną przede wszystkim ze względu na powikłania, które może spowodować. Najbardziej niebezpieczne jest zapalenie mięśnia sercowego, ale także stany zapalne stawów i nerek. Angina zawsze powoduje zmiany w obrębie jamy ustnej, najczęściej jest to ropień okołomigdałowy lub ropowica, czasami wymagają interwencji chirurgicznej.

Przewlekłe zapalenie migdałków

Często nawracające anginy mogą prowadzić do trwałego przerośnięcia migdałków. Tracą one wtedy swoją pierwotną funkcję i stają się źródłem nowych infekcji. W takiej sytuacji laryngolog wykonuje badania diagnostyczne i w zależności od stopnia przerośnięcia podejmuje decyzję o leczeniu. Przy niewielkim przeroście wystarczające może okazać się leczenie farmakologiczne.

W przypadku, gdy przerośnięte migdałki powodują trudności z oddychaniem, połykaniem, niewyraźną mowę lub bezdechy senne, lekarz zaleca usunięcie migdałków.

Usuwanie migdałków nie jest zabiegiem ani trudnym, ani groźnym. Najczęściej stosowana jest tradycyjna tonsillektomia lub metoda laserowa. Ta druga jest mniej inwazyjna i sprzyja szybszemu powrotowi do pełnej sprawności.

W okresie rekonwalescencji należy unikać wysokich temperatur, a także ostrych przypraw. Potrawy powinny być półpłynne. Należy także przyjmować zalecone przez lekarza farmaceutyki.

Wycięcie migdałków u osób dorosłych jest ostatecznością. Niestety zostaje usunięta główna zapora dla bakterii i wirusów, to powoduje większe zagrożenia dla krtani.

2 thoughts on “Zapalenie migdałków podniebiennych

 1. Wąż

  Gdzie w Warszawie przeprowadzę szybkie i bezbolesne usunięcie migdałków? Mam już swoje lata i nie mam czasu i ochoty na powikłania i leczenie migdałków jak już będą wycięte. Jakieś konkretne propozycje? Nie musi być tanio, ma być dobrze. Trzeba usunąć przerośnięte migdałki i zrobić to tak, żeby nie wracały.

  Reply
 2. Anna

  Wyluzuj, usunięcie migdałków to nie jest komplikowana operacja, tylko zwykły zabieg, których w Warszawie pewnie codziennie przeprowadza się ze 100 albo i więcej. Wycięcie migdałków zrobisz w każdym szpitalu tak samo, bo nie ma w tym nic trudnego i nawet młody lekarz poradzi sobie z tym bez najmniejszego problemu.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *