Schorzenia neurologiczne u dzieci i młodzieży

By | 21 kwietnia, 2016

Problemy i schorzenia natury neurologicznej niesłusznie kojarzone są jedynie z zaburzeniami występującymi w życiu dorosłym. Zaburzenia na tym tle dotykają niestety wielu młodych ludzi, w tym także dzieci. Istnieje bowiem wiele schorzeń i chorób o podłożu neurologicznym, które spotykane są w wieku dziecięcym lub wieku dorastania.
Ich diagnostyką oraz leczeniem zajmują się neurolodzy dziecięcy. Poradnia neurologiczna dla dzieci i młodzieży powinna być zatem pierwszym adresem, pod który udać powinni się rodzice zaniepokojeni konkretnymi objawami na tle neurologicznym u swych pociech.

Jakiego rodzaju schorzenia neurologiczne mogą zatem dotknąć dzieci? Przede wszystkim do czynienia się ma z wrodzonymi wadami rozwojowymi układu nerwowego – w takim wypadku ich leczenie konieczne jest już u niemowlaków. Istnieją jednak także choroby, które uaktywnić mogą się dopiero w późniejszym okresie życia dziecka. Mowa tu na przykład o złośliwych nowotworach mózgu lub rdzenia kręgowego, a także różnego rodzaju urazach głowy, których skutkiem są zaburzenia neurologiczne.

Wśród innego rodzaju schorzeń u dzieci na tym tle wymienić można także między innymi: różnego rodzaju tiki, nawracające i uciążliwe bóle głowy, zaburzenia ruchowe, drgawki, upośledzenia umysłowe czy choćby chorobami dotyczącymi połączeń nerwowo-mięśniowych lub samych mięśni.
Przyczyn tych chorób może być naprawdę wiele. Ważne, by zostały ono odpowiednio wcześnie zdiagnozowane oraz, by wdrożono odpowiednio dobrane leczenie. Dlatego tak ważne jest, by dziecko pozostawało pod stałą kontrolę lekarską. Powinno być poddawane okresowym badaniom lekarskim, które przeprowadzane są na przykład w szkole.

Jeśli zauważy się u nich jakiekolwiek objawy, które wskazywać mogą na zaburzenia na tle neurologicznym, nie wolno ich w żadnym wypadku lekceważyć. Wiele z początkowo groźnie wyglądających objawów często okazuje się symptomami okresu dorastania, gdzie burza hormonów oraz szybki wzrost może doprowadzić na przykład do zaburzeń równowagi. Warto jednak sprawdzić każdy symptom, by upewnić się iż dziecku nic dolega.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *