Rzeżączka w Polsce

By | 17 stycznia, 2017

Rzeżączka (inaczej tryper, wiewiór, z łaciny Gonorrhea) jest według niechlubnych statystyk najbardziej rozpowszechnioną w Polsce chorobą zakaźną, przenoszoną drogą płciową (weneryczną). Samo leczenie jest coraz bardziej problematyczne i kłopotliwe, ponieważ bakterie, tak zwane dwoinki rzeżączki Neisseria gonorrhoeae, które są odpowiedzialne za to nader nieprzyjemne schorzenie, stały się odporne na antybiotyki, a prace nad skuteczną szczepionką nadal trwają.

Jak zapobiegać rzeżączce

Konieczna jest odpowiednia edukacja seksualna, prowadząca do uświadomienia młodzieży, a także dorosłych, jakie są skutki rzeżączki i przede wszystkim środki zapobiegawcze przeciwdziałające jej wywołaniu.

Co w takim razie robić, albo raczej czego nie robić, by nie doszło do zakażenia? Z pewnością konieczne jest unikanie przygodnych kontaktów seksualnych (oralnych, analnych czy genitalnych) z osobami mogącymi być potencjalnymi nosicielami rzeżączki. Rezultaty najnowszych badań wskazują, że bakterie rzeżączki są wyjątkowo odporne i potrafią przetrwać nawet do czterech godzin na takich powierzchniach, jak ręcznik, gąbka do mycia ciała czy deska klozetowa. Do zarażenia może dojść także poprzez używanie tych samych, codziennych przyborów higienicznych. Warto podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności podczas korzystania z publicznych toalet lub, jeżeli jest taka możliwość, nie korzystać z nich w ogóle. Nie należy także pożyczać kostiumów kąpielowych, lub bielizny osobistej zarówno komuś, jak i od kogoś.

Rzeżączka u dziecka

Chora matka, w niektórych wypadkach, może „przenieść” chorobę w trakcie trwania porodu także na dziecko, co w skrajnych przypadkach prowadzi do gonokokowego zapalenia spojówek i w konsekwencji trwałego uszkodzenia wzroku, a nawet ślepoty. Podstawowym środkiem zapobiegawczym jest antykoncepcja w postaci prezerwatyw. Warto wykonywać także rutynowe badania okresowe, ponieważ wczesne wykrycie pozwala łatwiej leczyć tę chorobę. Obecny w naszej kulturze wstyd należy przezwyciężyć, ewentualne konsekwencje mogą być zbyt duże, by zupełnie zrezygnować z wizyt u urologa czy seksuologa.

Objawy rzeżączki

Objawy rzeżączki różnią się u obu płci. U kobiet początkowe objawy mogą być nawet niewidoczne lub wyjątkowo dyskretne lub na tyle nieswoiste, że przypominające objawy występujące przy innych dolegliwościach. Po pewnym okresie pojawiają się ból i pieczenie w pochwie, krwiste lub żółte upławy z pochwy, swędzenie i infekcje w okolicach pochwy i odbytu, dyskomfort w dole brzucha, wymioty, wysoka gorączka, a także krwawienie międzymiesiączkowe.

Do zakażenia dochodzi w szyjce macicy, jednak może ona rozprzestrzenić się dalej i zająć jajowody, jajniki i macicę. Czasami może być przyczyną niepłodności wskutek zbliznowacenia ścianki jajowodu czy ciąży pozamacicznej. Mężczyźni chorzy na rzeżączkę cierpią na stan zapalny układu moczowego, swędzenie i infekcje w okolicach odbytu. W cewce moczowej pojawia się ropna wydzielina, a proces oddawania moczu staje się nieprzyjemny i bardzo bolesny. Pierwsze objawy można zaobserwować już po dwóch do pięciu dni po odbyciu stosunku seksualnego.

2 thoughts on “Rzeżączka w Polsce

  1. Misiak

    Ja się tylko przypadkowo dowiedziałem, że rzeżączka może być moim problemem, jak niektóre osoby z towarzystwa coś tam półgębkiem dawały do zrozumienia, że może być jakaś choroba weneryczna w ekipie. No i zamówiłem test na rzeżączkę na e-wenerolog i okazało się, że nie ma wielkiego problemu, przynajmniej nie u mnie… Bez wychodzenia z domu i krępującego oczekiwania w kolejce u wenerologa można było się zbadać i mam spokój.

    Reply
  2. przyjaciel

    No to miałeś farta, bo rzeżączka jest bardzo zaraźliwa i w gruncie rzeczy trudno się nie zarazić rzeżączką, jeśli miało się kontakt seksualny z chorą na nią osobą. W dużej mierze jest to spowodowane ty, że często ludzie nie wiedzą w pierwszej fazie, że chorują na rzeżączkę i dalej żyją jakby nigdy nic.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *