Rehabilitacja – przewrócenie do sprawności po udarze

By | 31 maja, 2016

Udar mózgu to pewnego rodzaju przeciążenie komórek mózgowych występujące na przykład po wzmożonej aktywności, ale i w czasie snu. Na skutek tego przeciążenia dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, i taki chory musi być natychmiast hospitalizowany.

Brak sprawności po udarze

Konsekwencją udaru mózgu najczęściej są niedowłady i paraliże kończyn. Zwykle dotyczą one tylko jednej ręki, jednej nogi, lub całej jednej połowy ciała. Oczywiście udar jest zdarzeniem śmiertelnym, i osoby, które przeżyły go z konsekwencją w postaci niedowładów mogą mówić o paradoksalnie wielkim szczęściu w nieszczęściu.

Zaraz po udarze chory może wrócić do pełnej sprawności samoistnie w ciągu kilku godzin lub kilkunastu dni. Często jednak konieczna jest rehabilitacja trwająca wiele tygodni czy miesięcy. Oprócz tego, że chory nie jest w pełni sprawny po udarze mózgu, ma też problemy z wykonywaniem wielu czynności fizjologicznych, w tym między innymi z wypróżnieniami. Dobrze więc, by pacjent miał bliską, zaufaną osobę, która pomoże mu dojść do siebie po przykrym wypadku.

Rehabilitacja

Gdy chory wyjdzie ze szpitala po wstępnym opanowaniu skutków udaru, następnym jego krokiem musi być poradnia neurologiczna, gdzie specjalista neurolog oceni, czy potrzebna jest mu rehabilitacja i wyda odpowiednie zlecenia. Wówczas należy udać się do ośrodka rehabilitacji, który będzie regularnie wykonywał odpowiednie zabiegi zalecone przez lekarza, mające na celu przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności psychoruchowej. Bardzo często, w szczególności u starszych osób, pewne pozostałości paraliżu pozostają już na całe życie. Często można spotkać osoby, które mają nieruchomą jedną część twarzy, lub ich kończyny nie są w pełni sprawne.

Na szczęście większość udarów mózgu jest uleczalna. Tylko około 15% to udary powodujące natychmiastowy zgon. Najważniejsze są pierwsze minuty i godziny po udarze, tutaj duże znaczenie ma dla pacjentów pierwsza pomoc udzielona szybko, sprawnie i w miarę fachowo. Chodzi o to, by jak najszybciej przywrócić prawidłowe krążenie krwi i nie dopuścić do poszerzania się niedokrwienia coraz większych partii mózgu. Również to, jak szybko po udarze pacjent dojdzie do siebie i zacznie w miarę sprawnie funkcjonować, rokuje na to czy będzie sparaliżowany do końca życia, czy tylko na krótki czas, i czy będzie to paraliż odwracalny. Wszystko jednak zależy od tego, jak rozległy był udar – im mniejszy obszar mózgu zajął, tym większe szanse nastąpienia poprawy i dojście do pełnej sprawności nawet bez rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *