Objawy półpaśca u dziecka

By | 25 czerwca, 2018

U dzieci, które mają za sobą ospę wietrzną, istnieje pewne ryzyko pojawienia się innego schorzenia, wywołanego dokładnie tym samym herpeswirusem. Półpasiec, bo o nim mowa, co prawda aż niemal dziesięciokrotnie częściej atakuje osoby dorosłe, jednak nie jest wkluczone, że wystąpi także u młodego człowieka. Jak wyglądają objawy półpaśca u dzieci?

Wirus półpaśca, zwany w skrócie VZV, pozostaje po ospie w organizmie dziecka, jednak nie jest aktywny. Umiejscawia się w układzie nerwowym, a dokładnie w zwojach czuciowych i zaczyna działać dopiero w momencie, gdy organizm jest w stanie osłabienia lub stresu lub – choć zdarza się to rzadziej – gdy maluch zarazi się drogą kropelkową od np. chorującego właśnie na ospę kolegi. W takich sytuacjach dochodzi więc do reaktywacji VZV.

Czytaj więcej na temat półpaśca u dzieci: https://polpasiec.edu.pl/polpasiec/polpasiec-u-dzieci/

Pierwsze objawy półpaśca u dziecka

Jeśli chodzi o półpasiec u dzieci objawy choroby są dość zbliżone do tego, jak wygląda to w przypadku osób dorosłych, jednak na szczęście zazwyczaj sam przebieg schorzenia jest łagodniejszy (podobnie jest z ospą). Pierwsze sygnały, wysyłane przez chorobę, nie są niestety zbyt oczywiste i rodzic zazwyczaj jest przekonany, że gorsze samopoczucie dziecka, podwyższona temperatura ciała, kaszel, bóle gardła, mięśni i głowy oraz ogólna apatia, niechęć do przyjmowania pokarmów i brak sił zwiastują jedynie zwykłą infekcję, która przecież w przypadku kilkuletnich dzieci nie jest rzadkością. Bardzo trudno na tym etapie zorientować się, że w organizmie malucha reaktywował się VZV, który uszkadza nerwy czuciowe.

Kolejne objawy półpaśca u dziecka

Po kilku dniach pojawiają się już coraz bardziej charakterystyczne objawy półpaśca u dziecka. Pierwszym tego sygnałem są nerwobóle – na tyle mocno odczuwalne, że mogą wywoływać płacz. Skóra w zaatakowanych miejscach staje się wyjątkowo nadwrażliwa, piekąca, mrowiąca i swędząca, co wzmaga rozdrażnienie i niepokój, a często także bezsenność. Mniej więcej dwie lub trzy doby później w okolicach uszkodzonego nerwu zaczynają pojawiać plamy w kolorze czerwonym. Co ważne, umiejscawiają się w dość charakterystyczny sposób, w skupiskach, jednostronnie, a więc po lewej lub prawej stronie ciała (jest to zależne od tego, który nerw został uszkodzony), czasem przybierając kształt poziomych pasów. Po niedługim czasie tworzą się z nich zarumienione, wypukłe wykwity, nasączone płynem lub ropą. Tego rodzaju wysypka, dokładnie tak jak przy ospie, jest bardzo swędząca i dziecko z pewnością będzie próbowało stale rozdrapywać krostki. Czynność ta nie przyniesie jednak spodziewanej ulgi, a może jedynie skutkować nieestetycznymi bliznami, bardzo trudnymi do usunięcia, a czasem także zakażeniami i infekcjami skórnymi.

Przebieg półpaśca i intensywność objawów jest sprawą indywidualną. Rodzic powinien bacznie obserwować dziecko i reagować na wszystkie sygnały. Czasem bowiem świąd wywołany krostkami jest na tyle uporczywy, że trzeba zastosować maść, by ulżyć dziecku i zminimalizować jego irytację i stres. Po upłynięciu kilku dni (maksymalnie tygodniu) pęcherze z surowicą samoistnie pękają, wysychają i przekształcają się w strupki, by ostatecznie odpaść i zaniknąć. Tego rodzaju widoczne objawy półpaśca u dzieci najczęściej występują na brzuchu, plecach albo na skórze twarzy. Są one na tyle charakterystyczne, że choroby  na tym etapie nie można już raczej pomylić z niczym innym.

Jeśli rodzic zauważy objawy półpaśca u dziecka, powinien oczywiście skontaktować się z pediatrą. Brak reakcji może wywołać m.in. powikłania związane ze słuchem i wzrokiem. Lepiej więc nie zwlekać i jak najszybciej rozpocząć leczenie malucha.

2 thoughts on “Objawy półpaśca u dziecka

  1. Zenio

    Objawy półpaśca u dzieci występują bardzo rzadko, bo na półpasiec chorują tylko i wyłącznie ci, którzy wcześniej mieli ospę. I to nie od razu, bo przecież przez dobry rok po ospie ma się taką odporność, że się od razu nie zachoruje. Ale jak dziecka miało ospę w młodym wieku, to potem rośnie szansa, że zostanie zarażone półpaścem.

    Reply
  2. Lux torpeda

    A możliwy jest półpasiec jak się nigdy nie miało ospy? Bo ja właśnie mam półpaśca, a nigdy nie miałam ospy. To znaczy nie pamiętam żebym miała, a nie mam już kogo zapytać czy tak było czy tylko mi się tak wydaje.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *