Niskoonkogenne odmiany wirusa HPV

By | 2 września, 2016

Wirus HPV przez większość osób kojarzony jest przede wszystkim z rakiem szyjki macicy. Należy mieć jednak na uwadze, że wirus ten powoduje również inne rodzaje nowotworów. Niektóre odmiany są niskoonkogenne. Jeżeli występują w organizmie, szanse na wykształcenie zmian nowotworowych są niewielkie, jednakże trzeba mieć na uwadze, że w całym okresie infekcji możemy zarazić inne osoby.

W niskoonkogennych postaciach wirus brodawczaka ludzkiego czasami powoduje widoczne objawy. Są to tak zwane kłykciny kończyste, czyli płaski bądź wypukłe brodawki w okolicach narządów płciowych. Nie cechują się bolesnością, jednakże trzeba pamiętać, że ze względu na lokalizację, mogą być czasami uciążliwe. Dotyczy to w szczególności mężczyzn, u których kłykciny mogą się pojawić nawet w cewce moczowej. Takie zmiany powodują dyskomfort przy oddawaniu moczu, znacząco też utrudniają pożycie seksualne, które w wypadku obecności wirusa i tak nie jest wskazane.

Zmiany brodawczakowate związane z wirusem HPV można leczyć. Przede wszystkim stosuje się środki farmakologiczne, które mają na celu zahamowanie rozwoju kłykcin kończystych. Dobre rezultaty przynosi również kriooperacja. Polega ona na wymrażaniu brodawczaków, a następnie ich łatwym usunięciu. W przypadku, gdy zmiany mają charakter długotrwały, stosuje się bardziej zaawansowane zabiegi chirurgiczne, które przynoszą dobre rezultaty.

Należy jednak pamiętać o dwóch zasadniczych kwestiach. Po pierwsze, wyleczenie brodawczaków nie gwarantuje nam tego, że nie powrócą. W całym okresie zakażenia wirusem HPV może dojść do ich powrotu. Dlatego zabiegi, takie jak kriooperacja, trzeba nieraz powtarzać kilkukrotnie, w zasadzie aż do skutku. Druga istotna kwestia związana jest z zarażaniem chorobą. Należy mieć na uwadze, że wyleczone brodawczaki to nie koniec choroby – nadal jesteśmy nosicielami wirusa HPV w organizmie i możemy zarażać nim innych.

Czytaj też: Wskazania do wykonania testu na obecność HPV

Pewne odmiany wirusa HPV praktycznie nigdy nie powodują zmian onkologicznych w organizmie. W ich przypadku może dojść do wykształcenia specyficznych brodawek oraz kurzajek, w szczególności w okolicach stóp. Należy mieć na uwadze, że kontakt z naskórkiem osoby, u której wystąpiło takie zakażenie, może prowadzić do zainfekowania naszego organizmu wirusem HPV. Stąd w kontaktach z chorymi osobami należy kierować się szczególną ostrożnością. Zdecydowanie zaleca się stosowanie specjalnego obuwia ochronnego oraz własnego ręcznika w łaźniach użyteczności publicznej.

W przypadku, gdy stwierdzimy u siebie zmiany brodawczakowate, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Będzie on w stanie stwierdzić, czy wystąpienie tych brodawek jest związane z wystąpieniem wirusa HPV w naszym organizmie. Niestety, w większości przypadków infekcja przebiega bezobjawowo. Jedyną możliwością zdiagnozowania wirusa jest wtedy test HPV. Powinna go okresowo wykonywać każda osoba, która znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem wirusa. Im szybciej wykryje się obecność wirusa, tym większe są szanse na jego wyleczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *