Łysienie Androgenowe – Leczenie

By | 9 grudnia, 2016

Łysienie androgenowe jest jednym z najgorszym schorzeń wpływających na ocenę wizualną, ponieważ odbija się na obniżonym poczuciu własnej wartości osoby dotkniętej chorobą. Ponadto, dolegliwość jest ciężka do wyleczenia. Ten rodzaj łysienia związany jest jest z obecnością androgenów, czyli hormonów płciowych. Konkretnie chodzi o dihydrotestosteron, czyli pochodną męskiego testosteronu, która w nieznacznych ilościach występuje także u kobiet.

Na ogół ludzki organizm zaprojektowany jest tak, by na określone hormony reagowały tylko niektóre receptory naszego ciała. Niestety, czasami na skutek błędu w materiale genetycznym, na dany związek chemiczny oddziaływują również inne receptory. Tak się dzieje właśnie w przypadku łysienia androgenowego. Na androgeny działają nie tylko receptory umiejscowione w mieszkach włosowych okolic intymnych, ale i te, umiejscowione w okolicy czoła, skronii, płatów ciemieniowych. Na ogół są to mieszki bardzo delikatne, na które dihydrotestosteron działa niszczycielsko, powoduje szybkie przejście włosa z fazy wzrostowej (anagenu) do fazy telogenowej (końcowej, w której włos wypada). Znacznej miniaturyzacji ulegają także włosy umiejscowione na czole. U mężczyzn często pozostaje jedynie pozostałość w postaci wąskiego paska włosów. U kobiet zdecydowanie częściej dominuje typ łysienia, gdzie najpierw stwierdza się znaczne przerzedzenie włosów, a później poczynają występować tzw. „łyse placki”.

PRZYCZYNY

  • Bezpośrednią przyczyną jest dihydrotestosteron, wykazujący powinowactwo do określonych receptorów w mieszkach włosowych. W przypadku leczenia stosuje się preparaty, które blokują 5-alfa-reduktazę, czyli enzym powodujący przejście testosteronu do formy dihydrotestosteronu.
  • Do patologicznego łysienia androgenowego czynnikami sprzyjającymi są także stres i niektóre leki, a ponadto zmiany hormonalne.
  • Istnieją choroby, które znacznie predysponują do rozwoju takiego rodzaju łysienia: nadczynność lub niedoczynność tarczycy, przytarczyc, policystyczne jajniki, zapalenie przydatków, zapalenie szyjki macicy, nieprawidłowa praca nadnerczy, nadmiar kortyzolu.
  • Okres pociążowy i menopauza u kobiet
  • wadliwe geny
  • papierosy, alkohol
  • infekcje, rybia łuska, atopowe zapalenie skóry, alergie
  • urazy mechaniczne, nadmierne obciążanie skóry włosów
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, częste zabiegi kosmetyczne

DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Leczenie Łysienia? Sprawdź dr Trycholog Gdańsk

W celu osiągnięcia efektu w postaci całkowitego wyleczenia, należy udać się do specjalisty – trychologa. Jest to lekarz, który przy pomocy specjalistycznego dermatoskopu oceni stan skóry i kondycję włosów. Warto wiedzieć, że bez jego pomocy sami nie powstrzymamy wypadania włosów, ani nie zdiagnozujemy choroby, która nas prześladuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *