Leczenie choroby reumatycznej – twardziny układowej

By | 26 kwietnia, 2016

Twardzina układowa, nazywana inaczej sklerodermią, wydaje się schorzeniem nie należącym do schorzeń, jakimi zwykle zajmuje się dział reumatologii. Choroba ta objawia się przede wszystkim niedostatecznym ukrwieniem, co może powodować bóle stawów, choć najczęstszym objawem jest zazwyczaj bladość palców u rąk i nóg. Warto pamiętać jednak o tym, iż reumatologia zajmuje się nie tylko chorobami układu ruchowego, które atakują stawy i kości, ale także innymi schorzeniami tkanki łącznej.

Sklerodermia polega na stanie zapalnym tkanki łącznej w różnych narządach ciała. To właśnie stan zapalny powoduje zwiększenie jej objętości, przez co komórki zostają uszkodzone. Taki stan trwający długo bez właściwego leczenia i terapii może doprowadzić do śmierci – uszkodzeniu podlega nie tylko skóra, ale również takie narządy jak nerki, serce i płuca.

Zobacz również: Poradnia Reumatologiczna Lifemedica Gdańsk

Leczenie sklerodermii może wymagać współpracy wśród lekarzy różnych specjalności. Konieczne jest jak najszybsze zahamowanie postępów choroby, ponieważ samo zwężanie się naczyń krwionośnych doprowadza zazwyczaj do uszkodzeń narządów w skutek niedotlenienia. Przyczynowe leczenie choroby nie jest możliwe – tak jak w przypadku innych schorzeń reumatycznych głównym problemem jest oddziaływanie układu odpornościowego na komórki organizmu. Obecnie większość schorzeń autoimmunologicznych, nie tylko tych którymi zajmuje się reumatologia, leczy się wyłącznie objawowo. Niektórzy specjaliści uważają, że nadmierną reakcję układu mogą wywoływać substancje chemiczne – wskazuje się na częstsze występowanie choroby u kobiet posiadających implanty silikonowe. Substancje chemiczne takie jak polichlorek winylu mogą mieć wpływ również na rozwój dolegliwości, dlatego reumatolog może zalecić unikanie środków zwierających tego typu składniki, a także zdecydować o zmianie niektórych leków.

Reumatolog w przypadku występowania u danej osoby twardziny układowej powinien zalecić zarówno leczenie preparatami farmaceutycznymi. Oprócz tego konieczne jest leczenie podobne jak w przypadku innych schorzeń reumatycznych. Polecane jest przeprowadzanie zabiegów łagodzących objawy choroby, w tym kurację za pomocą fizjoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *