Jak żyć z cukrzycą

By | 5 stycznia, 2016

Ostatnie badania wykazują, że 1,5 mln Polaków ma cukrzycę i codziennie musi badać poziom cukru we krwi. Szacuje się, że kolejne ok. 0,5 mln ma cukrzycę ukrytą i w niedługim czasie też będzie musiała dokonywać codziennych pomiarów. Już te liczby świadczą o rozmiarze choroby i jej wymiarze społecznym. Chorzy i ich rodziny muszą więc nauczyć się życia z tą chorobą.

Cukrzyca typu 1 i 2

Cukrzyca polega na zaburzeniu gospodarki insuliną, która odpowiada w organizmie za rozkład węglowodanów i dostarczanie komórkom glukozy. Cukrzyca typu 1 wywołana jest czynnikami genetycznymi i wymaga podawania insuliny. Cukrzyca typu 2 spowodowana jest czynnikami społecznymi i nieleczona może przejść w cukrzycę typu 1, a więc insulinozależną.

Prawidłowe leczenie cukrzycy obejmuje cztery stałe elementy:

 • badanie poziomu cukru,
 • przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych,
 • stosowanie diety,
 • aktywność fizyczną.

Badanie cukru

Po diagnozie lekarza, pacjent musi samodzielnie dokonywać pomiaru cukru. Pierwszy pomiar wykonuje rano na czczo, a kolejne przed posiłkiem i 2 godziny po posiłku. Nie są to badania skomplikowane, a nowoczesne gleukometry od razu pokazują wynik. Niemniej wymaga to dyscypliny i samokontroli. Cukrzyca u dziecka wymaga kontroli ze strony rodziców lub innego członka rodziny. Co jakiś czas lekarz zaleca wykonanie krzywej cukrowej. Jest to doustne badanie obciążenia glukozą. Nie jest to badanie skomplikowane, ale czasochłonne. Jeśli w drugiej godzinie testu poziom cukru przekracza 200 mg/dl, to oznaka cukrzycy.

Leczenie cukrzycy

Leczenie cukrzycy wiąże się ze stałym przyjmowaniem leków przeciwcukrzycowych lub insuliny. Muszą być przyjmowane systematycznie i dozowane w zależności od wyników badań. Ciągle trwają badania nad lekami nowej generacji, które mogą być przyjmowane raz na dobę.

Dieta przy cukrzycy

Stosowanie odpowiedniej diety to podstawowe działanie, obniżające poziom cukru we krwi i wpływające na zahamowanie postępu cukrzycy. Dieta diabetyków jest dietą opartą na zasadach zdrowego żywienia. Powinna być ustalona indywidualnie dla każdego pacjenta z uwzględnieniem jego wieku, aktywności fizycznej, trybu pracy, chorób towarzyszących oraz przyjmowanych leków.

Podstawowe zasady:

 • regularne posiłki – 4-5 przy cukrzycy typu 1 oraz 6-7 przy cukrzycy typu 2,
 • chude mięso drobiowe, wołowe, cielęce,
 • chude wędliny wysokogatunkowe,
 • duża ilość chudych ryb,
 • olej sojowy lub kukurydziany, rzepakowy,
 • oliwa z oliwek,
 • przetwory bogate w błonnik (kasze, pieczywo pełnoziarniste),
 • duża ilość warzyw i owoców z niską zawartością węglowodanów,
 • ograniczenie soli,
 • wykluczenie alkoholu i słodyczy.

Działanie diety i obniżenie wagi ciała powinno być wspierane systematyczną aktywnością fizyczną. Wystarczą regularne spacery, jazda na rowerze, biegi. Cukrzyca nie wyklucza amatorskiego uprawiania sportów.

Cukrzyca wymaga pewnego reżimu, ale dobra organizacja i pomoc członków rodziny pozwalają na zachowanie aktywności zawodowej i normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Artykuł dzięki pomocy redakcji portalu ocukrzycy.pl

2 thoughts on “Jak żyć z cukrzycą

 1. Zyga

  Jak czytam o diecie na cukrzycę, albo o polecanej diecie przy wielu innych chorobach )niestety – mamy tego trochę w rodzinie) to mam nieodparte wrażenie, że są one praktycznie bliźniaczo podobne. Oczywiście pomijając produkty wykluczone dla konkretnych schorzeń, to większość opiera się po prostu na zdrowej żywności. Przypadek?

  Reply
 2. Groth

  Bo zacząć trzeba od tego, że przy odpowiedniej diecie ryzyko chorowania na cukrzycę spada znacznie i to wielokrotnie. Najczęściej cukrzyca pojawia się właśnie z powodu złej diety i siedzącego trybu życia. Potem „leczenie cukrzycy” za pomocą diety to tylko powrót do normalnego odżywania i przywrócenia odpowiedniej równowagi organizmowi.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *