Jak usunąć tatuaż?

By | 25 listopada, 2013

Wieloletnie badania naukowców pozwoliły, by niechciane pamiątki na skórze w postaci tatuaży mogły być dzisiaj bezpiecznie usuwane. To, co jeszcze do niedawna było wręcz niemożliwe, dzisiaj jest niemalże na wyciągnięcie ręki. Laseroterapia, bo o niej właśnie mowa, jest jedyną w pełni bezpieczną, skuteczną i precyzyjną metodą, dzięki której tatuaż zostaje w całości usunięty. Można więc zapomnieć o inwazyjnych metodach usuwania tatuaży – przeszczepy skóry, ścieranie jej czy stosowanie chlorku sodu czy innych żrących substancji w celu niwelowania niechcianych pamiątek z przeszłości nie jest już konieczne.

Na czym polega laseroterapia – laserowe usuwanie tatuaży?

Renomowane gabinety dermatologiczne oraz kliniki medycyny estetycznej wykorzystują dzisiaj Laser Harmony XL High Power Q Switch Nd: YAG 1064/532 nm. To właśnie on wykazuje pełną skuteczność i największe bezpieczeństwo w kwestiach usuwania trwałego barwnika ze skory. Co ciekawe, laser tego rodzaju jest jedynym, który usuwa zarówno tatuaże czarne jak i kolorowe i to bez względu na fototyp skóry. Oczywistym jest natomiast fakt, iż laseroterapia jest dobierana odpowiednio do potrzeb każdego pacjenta. Nie jest możliwym zastosowanie identycznie tej samej terapii u każdego. Wiązki światła i natężenie lasera działać będzie inaczej w zależności od rodzaju skóry, użytego barwnika, wielkości tatuażu, głębokości, na jaką został wprowadzony pigment a nawet  metody wykonywania tego typu ozdoby i rodzaju wykorzystywanego sprzętu.

Pewnym jest natomiast, iż laseroterapia jest procesem i aby całkowicie usunąć tatuaż niezbędna staje się seria zabiegów, wykonywana w równych odstępach czasu. Właśnie dlatego u niektórych tatuaż zanika całkowicie już po kilku zabiegach a inni wymagają kilkumiesięcznej terapii.

Jak przygotować się do laserowego usuwania tatuażu?

Skóra powinna być oczyszczona. Nie może być również opalona ani potraktowana balsamem samoopalającym. Zanim lekarz podejmie decyzję o wykonaniu zabiegów, przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną. W jej trakcie wykluczane są ewentualne przeciwwskazania do wykonania laseroterapii. Do takich należy na przykład ciąża, choroba cukrzycowa, choroba nowotworowa czy choroby skóry. Należy uwzględnić tez przyjmowanie leków światłouczulających czy kurację retinoidami.

Jeśli lekarz zakwalifikuje pacjenta do laseroterapii to żadne inne przygotowanie nie jest konieczne.

Jak postępować po zabieg

W miejscu wykonywania laseroterapii powstaje strupek i to właśnie o niego należy szczególnie dbać. Strupek trzeba nawilżać, by nie pojawiły się pęknięcia – to one mogą powodować blizny.

Strupek należy tez przemywać delikatnymi preparatami, by zapobiec pojawienia się stanów zapalnych.

Po laseroterapii koniecznym jest również stosowanie kremów z filtrem UV – te zapobiegną przebarwieniom, to ważne szczególnie wtedy, gdy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *