Jak przygotować się do wizytu u proktologa

By | 2 lutego, 2016

Każdy, kto chorował  lub choruje na chorobę hemoroidalną, ma świadomość tego, jak potrafi ona utrudnić życie. Ciągły ból i pieczenie, połączone z problemami z wypróżnianiem się znacząco obniżają jakość życia. Nieleczone hemoroidy mogą z czasem przekształcić się w o wiele poważniejsze schorzenia. Dlatego tak ważną kwestią jest jak najwcześniejsze diagnozowanie i leczenie tej choroby.

Niestety w Polsce nie jest z tym najlepiej. Przerost guzków krwawniczych jest dość wstydliwą przypadłością, dlatego osoby starsze i kobiety bardzo rzadko zgłaszają się do lekarza w celu skonsultowania swoich objawów. Tymczasem hemoroidy w ciąży są jednym z najczęstszych typów tego schorzenia i powinny być one jak najszybciej zbadane przez lekarza w celu uniknięcia rozwoju choroby i powikłań z tego wynikających.

Nie jest też zasadą, że hemoroidy po porodzie zanikną same z siebie. W wielu przypadkach potrafią się one szybko rozwijać. Tak więc w przypadku choroby hemoroidalnej za zasadę powinno się przyjąć to, że po wystąpieniu pierwszych objawów należy niezwłocznie udać się do proktologa. Być może rozmowa z obcym człowiekiem o tak intymnych problemach może wydawać się krępująca, jednakże większość mitów krążących o tych lekarzach można śmiało odrzucić.

Jak wygląda wizyta u proktologa

Typowa wizyta u proktologa rozpoczyna się od zwykłej rozmowy. Lekarz stara się zebrać jak najwięcej informacji od pacjentki i na ich podstawie ocenić w jakim stadium zaawansowania może być choroba. Potem następuje część wizyty, o której krąży najwięcej opowiadań, czyli niesławne badanie per rectum. Nie należy ono do najprzyjemniejszych, ale nie jest też tak bolesne i krępujące, jak opowiada większość ludzi, którzy je przeszli.

Lekarz proktolog zwykle prosi pacjentkę o rozebranie się od pasa w dół. Najwygodniejszą pozą dla tego badania – zarówno dla lekarza, jak i pacjentki – jest pozycja łokciowo- kolanowa, z wypiętą do góry pupą. Jednakże większość proktologów zdaje sobie sprawę z tego, jak krępujące dla badanej może być przyjęcie tej pozycji, dlatego per rectum zwykle odbywa się, gdy pacjentka leży na boku z podkulonymi nogami. Zapewnia to maksimum komfortu lekarzowi przy jak najmniejszym krępowaniu badanej.

W przypadkach, gdy badanie per rectum nie wystarczy, lekarz może poprosić o zrobienie rektoskopii. Jest to zabieg, który polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika- rektoskopu i wizualnym ocenieniu kondycji śluzówki i guzków krwawniczych. Rektoskopia pozwala też na pobranie wycinków do specjalistycznych badań. Niestety, na przygotowanie się do zabiegu i jego wykonanie należy przeznaczyć cały dzień. Po analizie wycinków następuje kolejne spotkanie z proktologiem, na którym lekarz dokładnie ustali jak będzie wyglądało leczenie hemoroidów.

Jak więc widać, w wizycie u proktologa nie ma nic strasznego. Niestety niewiele kobiet decyduje się na ten krok, zanim ich choroba nie wejdzie w końcowe stadium. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie, że kiedy zagrożone jest zdrowie, na drugi plan muszą zejść wstyd i społeczne zahamowania. W końcu nie ma nic wstydliwego w szukaniu pomocy u lekarza.

2 thoughts on “Jak przygotować się do wizytu u proktologa

  1. Grzechu

    Jak macie hemoroidy to najlepiej od razu iść do lekarza. Nie musi to być o razu specjalista proktolog. Każdy lekarz przepisze podstawowe maści na hemoroidy i będzie znacznie lepiej.

    Reply
  2. Vivian

    Tylko, że pacjenci najczęściej wstydzą się, a nawet boją wizyty u proktologa. Tymczasem powinno to być całkowicie normalne, tak jak odwiedzenie lekarza od gardła. Przecież laryngologa nikt się wstydzi, więc nie mam pojęcia skąd ten strach. Zupełnie bez sensu, a do tego groźne. Nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do dużych powikłań, a potem znacznie trudniej je już wyleczyć.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *