Jak leczyć chorobę wrzodową

By | 8 grudnia, 2015

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym proponowanym leczeniem choroby wrzodowej była dieta na wrzody. Działo się tak, dlatego że lekarze nie znali przyczyny tej przykrej dolegliwości i przez lata obwiniano o jej pojawianie się jedynie stres i niezdrowy tryb życia. Dzisiaj wiadomo już jednak, że za większość przypadków tej choroby odpowiedzialne są bakterie Helicobacter pylori.

Leczenie ogólne wrzodów

Osoby, które cierpią na wrzody żołądka lub dwunastnicy, zwykle muszą przejść przez kilka etapów leczenia. Mimo że większość przypadków tej dolegliwości jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym, wciąż istnieją jednak pacjenci, u których zakażenie takie nie występuje. Z tego powodu wobec wszystkich pacjentów, bez względu na przyczynę choroby, stosuje się kurację ogólną.

Leczenie ogólne obejmuje głównie wspomnianą już wcześniej dietę na wrzody. W czasie choroby nie należy pić soków owocowych, odstawić także tłuste i ostre potrawy, mleko pełnotłuste, alkohol, pieczywo żytnie oraz razowe, zupy na śmietanie, rosół, produkty gotowe, grzyby, sery żółte, ciasta czy warzywa kapustne. Ważne jest również rzucenie palenia papierosów oraz odstawienie części leków i suplementów diety. Zakazane jest przyjmowanie farmaceutyków, opartych na kwasie acetylosalicylowym, które należą do środków utrudniających leczenie wrzodów oraz wywołujących pojawianie się nowych uszkodzeń błony śluzowej żołądka oraz dwunastnicy.

Leczenie zakażenia bakteryjnego

U pacjentów, u których potwierdzono zakażenie Helicobacter pylori, zwykle stosuje się 7-dniową kurację trzema lekami. Najważniejszym ze sposobów ich podawania są inhibitory pompy protonowej, w których zwykle umieszczone są 2 spośród 3 stosowanych w kuracji antybiotyków. Substancje te podawane są dwa razy dziennie, a skuteczność leczenia wynosi około 90 procent. W przypadku krwawiących wrzodów dwunastnicy lub żołądka kurację przedłuża się do momentu zamknięcia się rany i do chwili zminimalizowania ryzyka jej ponownego otwarcia się.

Leczenie to odznacza się bardzo dużą skutecznością, gdyż zwalczenie bakterii zmniejsza ryzyko pojawienia się wrzodów ponownie nawet o 10-15 razy. Ponowne zakażenie bakteryjne obserwuje się ponadto jedynie o 1 procenta pacjentów, którzy zostają poddani tego typu kuracji.

 

Leczenie pacjentów bez zakażenia

Leczenie pacjentów, u których nie wykryto Helicobacter pylori, przebiega nieco inaczej. Inhibitory pompy protonowej są w ich przypadku stosowane przez dłuższy czas – mniej więcej 1-2 miesiące. Jeżeli leczenie jest nieskuteczne, zwykle podejrzewa się, że pacjent nie stosuje się do zasad leczenia ogólnego, bądź wynik badania na obecność bakterii był fałszywie ujemny. Ponadto lekarz może skierować chorego na dodatkowe badania, które mogą potwierdzić np. obecność nowotworu.

 

Ostateczną metodą leczenia wrzodów jest leczenie operacyjne, które stosuje się u osób, u których wcześniejsze metody leczenia nie dały rezultatów. Stosuje się je głównie u tych pacjentów, którzy przez lata cierpią z powodu nawrotów wrzodów, silnego bólu czy częstych krwawień.

 

Wrzody dwunastnicy lub żołądka są leczone operacyjnie jedynie w ostateczności. Lekarze nie są przychylni tego rodzaju zabiegom, gdyż wiążą się one z częstymi, bardzo nieprzyjemnymi powikłaniami. Wśród tych powikłań wyróżnia się m.in.: zespół poresekcyjny, biegunkę, znaczny ubytek masy ciała czy anemię. Z tego powodu operacje wrzodów żołądka są coraz rzadsze. Część gastrologów skłania się nawet ku tezie, że rozwiązanie to w ogóle nie powinno już być stosowane, gdyż jego efekty są wątpliwe.

 

2 thoughts on “Jak leczyć chorobę wrzodową

 1. Sławoj

  Przy wrzodach można zapomnieć o piciu alkoholu. Mam na myśli oczywiście wódkę i wino, bo piwo to nie alkohol 😉 ALe poważnie mówiąc, to dosłownie pare kieliszków wystarczy, żeby wymiotować, niezależnie od „podkładu” przed imprezą. Więc jak już się wrzody pojawią, to po zawodach. Ale ma to swoje dobre strony, bo zawsze się można wykręcić, że leczenie wrzodów nie pozwala na picie itd.

  Reply
  1. do sławoja

   Pamiętaj, że przy wrzodach żołądka i dwunastnicy pić nie możesz nie tylko alkoholu, ale też nawet … soków! Tak, zwłaszcza sok pomarańczowy i sok grejfrutowy na wrzody są niewskazane, bo zakwaszają organizm i to nawet bardziej niż alkohol.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *