Grypa jelitowa wywołana przez rotawirusa

By | 10 stycznia, 2017

Grypa jelitowa, inaczej zwana grypą żołądkową, to wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, najczęściej wywołane przez rotawirusy. Tzw. jelitówka to choroba zakaźna, obejmuje zakażenie przewodu pokarmowego, żołądka oraz jelit. Infekcja przenosi się drogą pokarmową, zarówno przez kontakt z zakażoną osobą, np. przez podanie ręki, ale także gdy dotykamy przedmiotów, których używała. Musimy pamiętać, że ryzyko zakażenia rośnie, gdy osoba chora lub my sami nie przestrzegamy w tym okresie wzmożonych zasad higieny.

Przyczyny grypy jelitowej

Zakażenie wirusem grypy jelitowej następuje poprzez:

 • bezpośredni kontakt z zakażonym,
 • kontakt z wydalinami lub wydzielinami osoby chorej,
 • kontakt z powierzchnią lub przedmiotem, które są zanieczyszczone wirusem,
 • możliwe jest również przenoszenie choroby drogą kropelkową.

Objawy grypy jelitowej

Objawy infekcji zwykle pojawiają się po upływie doby, lecz mogą wystąpić już po 12 godzinach od zakażenia.

Pierwsza faza choroby jest właściwie bezobjawowa, chory może pomylić ją ze zwykłym przeziębieniem:

– osłabienie, senność, brak sił, odczucie bolących kości.

Druga faza to łagodna postać choroby, występują:

– podwyższona temperatura ciała, bóle głowy, nudności, brak apetytu.

W ostatniej fazie choroba rozwija się bardzo szybko:

– może wystąpić nagły wzrost gorączki, nawet do 40 stopni, wymioty oraz ostra biegunka, towarzyszą temu mocne bóle brzucha. W przypadku grypy jelitowej u niemowląt mogą wystąpić drgawki gorączkowe oraz objawy podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych. Objawy utrzymują się od 2 do 9 dni.

Jak zapobiegać grypie jelitowej

Ponieważ grypa żołądkowa ma charakter epidemiologiczny, najważniejsze jest zapobieganie. Zastanawiasz się w jakim sposób tego dokonać? Wydaje się to trudne, ale wbrew pozorom, wcale takie nie jest. Oto sposoby na zapobieganie grypie jelitowej:

 • dbanie o higienę osobistą, przede wszystkim częste mycie rąk (trzymamy dłonie pod wodą co najmniej 3-5 minut),
 • częsta dezynfekcja, nie tylko toalet, ale wszystkich urządzeń sanitarnych,
 • unikanie picia wody, która nie jest do tego przeznaczona,
 • unikanie jedzenia nie umytych warzyw i owoców,
 • unikanie osób, które właśnie zachorowały,
 • szczepienia: zapobiegają grypie u dzieci do 6. miesiąca życia.

Gdy ktoś ze znajomych, bądź rodziny, właśnie choruje, nie należy go odwiedzać, ale nie tylko w trakcie trwania infekcji, ale także przez kolejne 7 dni po zakończeniu choroby. Wirus utrzymuje się w ciele chorego przez kilka następnych dni po ustąpieniu objawów i nadal zaraża.

Leczenie grypy żołądkowej

Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej chłodnych. Nie zmuszamy też chorego do jedzenia. Organizm w trakcie choroby bardzo szybko się odwadnia, co jest szczególnie niebezpieczne u dzieci i osób starszych. Do napojów najlepiej dodawać elektrolity, który zostają utracone, bo wspierają szybszą regenerację organizmu. Pomocne mogą się okazać także jogurty naturalne lub probiotyki, które odbudują zniszczoną przez biegunkę mikroflorę jelit. Oczywiście włączamy także lekkostrawną dietę. Wskazane są między innymi: ryż, gotowane ziemniaki, gotowana marchew, banany, sucharki, a także kasza manna.

Niestety, do tej pory nie znaleziono skutecznego sposobu na wyleczenie jelitówki. Chory powinien dużo odpoczywać i starać się złagodzić wszelkie objawy do minimum. W leczeniu biegunki, wywołanej przez grypę żołądkową, warto przyjmować te leki, które uspokoją perystaltykę jelit i przyspieszą wchłanianie wody z jelita, poprawiając tym samym konsystencję stolca i ograniczając konieczność natychmiastowego wypróżnienia. Ból brzucha u dorosłych złagodzą środki rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

U dzieci, grypie żołądkowej często towarzyszy gorączka. Aby ją bezpiecznie obniżyć, można wybrać paracetamol lub ibuprofen w czopkach lub syropie. Głaskanie brzuszka uspokoi dziecko i rozluźni napięte mięśnie.

 

3 thoughts on “Grypa jelitowa wywołana przez rotawirusa

 1. zły

  Najgorsze jest to, że jak masz grypę żołądkową, to nie ma szans żeby wziąć zwolnienie z pracy. Bo do lekarza nie dojedziesz bezpiecznie, bez ekscesów, a kogo dziś stać na wizyty domowe? I tak każda jelitówka to kilka dni z urlopu zabrane i leżysz na koniec roku, jak ze 3 razy zachorujesz.

  Reply
 2. robot

  A po co czekasz, aż objawy grypy jelitowej będą tak bardzo dokuczliwe? Przecież pierwszego dnia nie ma od razu nie wiadomo jakiej biegunki i wymiotów. A zazwyczaj człowiek już wie, że to będzie jelitówka, bo wie, że się zaraził od kogoś znajomego czy rodziny. I wtedy trzeba iść od razu do lekarza i dostaniesz bez problemu zwolnienie z pracy.

  Reply
 3. zosia

  Przy biegunce i wymiotach ważne jest żeby się nie odwodnić. Pierwsze co robię przy takich problemach piję płyn nawadniający, który uzupełnia niedobór elektrolitów. Orsalit nutris, ma dobry, słodki smak, dodatkowo zawiera białko które wzmacnia i stawia na nogi.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *