Da się wyleczyć raka płuc?

By | 28 stycznia, 2017

Największym problemem, który utrudnia skuteczne leczenie nowotworu płuc, jest jego zbyt późne wykrywanie. W Polsce ponad 70% chorych zgłasza się do lekarza zbyt późno, najczęściej wtedy, gdy rak płuc jest już w zaawansowanym stadium i zdążył się już rozprzestrzenić do innych części ciała. Z tego powodu rokowania są niezbyt optymistyczne – jedynie 20% osób dotkniętych tą chorobą będzie żyło po roku od rozpoznania choroby, a jedynie 6% po pięciu latach od jej zdiagnozowania.

Diagnozowanie raka płuc

Przeciętna długość czasu przeżycia chorego, u którego zdiagnozowano raka płuc niedrobnokomórkowego w stanie zaawansowanym, to jedynie cztery miesiące. Kwestią kluczową jest bardzo wczesne rozpoznanie choroby – w początkowej fazie nawet 80% chorych ma szansę przeżyć co najmniej pięć lat po zdiagnozowaniu nowotworu, a w niektórych przypadkach jest szansa na trwałe wyleczenie. Warunkiem jest wczesne udanie się do lekarza – od razu gdy wystąpią pierwsze objawy raka płuc.

Więcej na stronie zwalczraka.net.pl

Objawy raka płuc

Pierwszym krokiem w rozpoznawaniu raka płuc jest dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza, który dotyczy wszelkich objawów chorobowych, czasu ich trwania oraz szybkości narastania. Następnie przeprowadzane jest badanie lekarskie. Kolejny krok to wykonanie badania rentgenowskiego klatki piersiowej, które niestety sprawdza się jedynie przy stosunkowo dużych guzach. Mniejsze zmiany można przeoczyć, dlatego każdy niepokojący cień na zdjęciu rentgenowskim powinien być powodem do dalszych badań.

Lekarz ma do dyspozycji możliwość wykonania bronchofiberoskopii (czyli wprowadzenie do oskrzeli specjalnej rurki ze światłowodem i pobranie próbek z podejrzanych miejsc) oraz torakotomii (czyli zabiegu operacyjnego, podczas którego można obejrzeć płuco, pobrać odcinek do badań histopatologicznych oraz wyciąć chore części płuca). W przypadku szczególnych lokalizacji guza lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego, który pozwala na bardzo precyzyjne ocenienie stopnia naciekania struktur układu nerwowego. Wykonanie tych badań jest niezbędne, aby jednoznacznie postawić diagnozę.

W wielu sytuacjach istnieje konieczność wykonania dodatkowych badań – jednak już nie w celu postawienia diagnozy, ale po to, aby ocenić stan pacjenta oraz zakwalifikować go do konkretnej metody leczenia. Niezwykle istotnym badaniem – od którego w dużej mierze zależy wybór metody leczenia – jest ocena sprawności oddechowej chorego. W tym celu wykonuje się badanie spirometryczne.

Leczenie raka płuc

Leczenie raka płuc zależy od wielu czynników – rodzaju nowotworu, stopnia jego zaawansowania oraz stanu ogólnego chorego. W ocenie zaawansowania nowotworu płuc lekarze posługują się klasyfikacją TNM, która uwzględnia wielkość guza, miejsce jego występowania, rodzaj zajętych przez niego tkanek oraz występowanie przerzutów. (więcej: http://zapaleniepluc.net.pl/artykuly/leczyc-raka-pluc/)

W przypadku raka niedrobnokomórkowego podstawową formą terapii jest operacja chirurgiczna, której celem jest usunięcie zajętego przez nowotwór płatu płuca. Zabieg często poprzedzany jest chemioterapią, aby zmniejszyć masę guza. Ze względu na duże ryzyko nawrotów choroby niektórzy pacjenci są po operacji poddawani dodatkowej radioterapii. W niektórych przypadkach guz nie kwalifikuje się do operacji i w takim przypadku stosuje się w głównej mierze radioterapię, chemioterapię oraz leczenie objawowe. Taki sposób leczenia ma na celu przede wszystkim łagodzenie dolegliwości chorego oraz maksymalne wydłużenie czasu przeżycia. W przypadku nowotworu drobnokomórkowego dobre efekty przynosi zastosowanie chemioterapii, która w połączeniu z radioterapią może doprowadzić do wieloletnich remisji choroby. Jednak szanse na wyleczenie daje jedynie wczesne wykrycie nowotworu płuc.

Nowotwór płuc każdego roku zbiera śmiertelne żniwo. Po pierwsze – jest za późno wykrywany. Po drugie – jego podstawową przyczyną jest jeden z najczęściej występujących nałogów. Rakowi płuc w dużym stopniu można zapobiec – przede wszystkim należy rzucić palenie. Równie istotną kwestią są regularne badania i wizyty u lekarza w przypadku występowania jakichkolwiek niepokojących objawów.

2 thoughts on “Da się wyleczyć raka płuc?

  1. Sherman

    Rak płuc to choroba, którą większość ludzi zaraża się całkowicie świadomie. Zwłaszcza w przypadku, gdy palą papierosy, a to z 90% przypadków raka płuc. Dlatego powinni się leczyć za swoje, bo to nie jest wypadek, czy przypadek, ale po prostu głupota. A za głupotę trzeba płacić – albo w składkach zdrowotnych, albo za gotówkę i koniec pieśni.

    Reply
  2. Joks

    Zgadzam się w pełnej rozciągłości. Powinna być wyższa składka dla osób palących papierosy, nawet jak w przeważającej większości będzie nieściągalna. To by dało ludziom do myślenia, a na pewno wiele osób by płaciło, żeby mieć święty spokój. Na pewno poskutkowało by to mniejszą liczbą osób chorych na raka płuc, ale też na inne nowotwory.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *