Chlamydia Trachomatis. Podstępna bakteria

By | 21 września, 2016

 

Chlamydię można określić podstępną, groźną, ale równocześnie… szczęściarą. Dlaczego? Otóż ta niebezpieczna dla człowieka bakteria bardzo często sieje spustoszenie w organizmie ludzkim, a przy okazji – jest lekceważona. Każda z jej trzech odmian – trachomatis, psitacci, pneumioniae – są groźne, a często też bezobjawowe.

Bardzo ważne jest w trakcie kontaktu płciowego odpowiedniego zabezpieczenia, które eliminuje ryzyko zakażenia się Chlamydią. Ponadto, warto unikać kontaktów z osobami przypadkowo poznanymi lub też nieprzebadanymi pod kątem chorób wenerycznych.

Najbardziej znaną odmianą jest trachomatis. Przenosi się on drogą płciową i szczególnie zagraża osobom młodym, którzy prowadzą bogate życie seksualne, zwłaszcza bez użycia prezerwatyw. U mężczyzn zakażenie może objawiać się bólem stawów lub też białą wydzieliną wydobywającą się z przyrodzenia. U kobiet z kolei można zaobserwować ból w trakcie kontaktu intymnego, nieregularną miesiączkę czy ból w trakcie oddawania moczu. Bakterię tą leczy się przy stosowaniu odpowiednich antybiotyków.

Chlamydia pneumioniae zaraża za pomocą drogi kropelkowej. Jednym z jej symptomów to zapalenia oskrzeli lub krtani. Bakteria może przez wiele lat działać w uśpieniu i dopiero po pewnym czasie – nawet po paru miesiącach lub też latach – uaktywnić się w ciele zakażonego. Ta odmiana jest wyjątkowo bardzo groźna dla osób w podeszłym wieku, ponieważ występuje wówczas zagrożenie życia. Mogą się nią zarazić także osoby młode. Bakteria jest odporna na podawane leki, w związku z czym skuteczna kuracja jest bardzo ciężka.

Psitacci można się zakazić w trakcie kontaktu z chorymi już ptakami, a niekiedy i osobami. Sam przebieg choroby jest ciężki, jak również niebezpieczny dla człowieka. Bakteria przenosi się drogą układu krwionośnego do narządów, a pęcherzyki oraz śródbłonek płucny ulegają zmartwiczeniu, by następnie umrzeć. Jej objawami są na przykład bóle głowy i bóle opłucnowe. Zakażeni mogą wydawać się zdenerwowani, jak też można zaobserwować u nich lęki depresyjne, anemię oraz bezsenność. Zazwyczaj w trakcie choroby stosuje się same antybiotyki, jednak przy ciężkim przebiegu choroby może okazać się obowiązkowa hospitalizacja.

Test PCR na chlamydię

banner_210px_chlamydioza-1

Istnieją różne sposoby rozpoznania Chlamydii, jednak bardzo często specjaliści decydują się na zlecenie takowych testów refundowanych. Jeśli z kolei istnieje możliwość zarażenia którąkolwiek odmianą bakterii, nie należy czekać – warto jak najszybciej przeprowadzić domowy test na Chlamydię, który – choć nie jest refundowany – ma stuprocentową skuteczność.

Chlamydia test można zamówić przez internet w specjalistycznych klinikach, a następnie – po odebraniu przesyłki, która jest w pełni poufna dla świata zewnętrznego – trzeba pobrać wymaz śliny, bądź śluzu i nanieść na test, który ukaże wynik pozytywny, bądź też negatywny.

Jest to najskuteczniejsze badanie, które dodatkowo można zrobić samemu w domu, bez zbędnego czekania w kolejkach szpitalnych oraz stresu. Z Chlamydią nie ma żartów, bowiem jest ona bardzo niebezpieczna dla człowieka. Zatem testy w dłoń!

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *