Chlamydia pneumoniae – poznaj możliwości diagnostyczne

By | 12 sierpnia, 2016

Chlamydia pneumoniae należy do grupy bakterii atopowych, które lokalizują się wewnątrzkomórkowo i wywołują infekcje dróg oddechowych typu zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Często mamy do czynienia z bezobjawowym przebiegiem choroby lub tylko ze słabymi symptomami. Jeśli nie ma objawów, to nie podejrzewa się zakażenia ową bakterią, a tylko test na chlamydię jest w stanie potwierdzić nasze obawy. Na co więc należy zwracać szczególną uwagę?

Obserwuj swoje ciało

Niekiedy oprócz wspomnianych wyżej objawów pojawia się kaszel, chrypka, ból gardła czy też ból i zapalenie stawów. Jeśli dopadnie nas Chlamydia pneumoniae, to może dojść do zaostrzenia astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Owe bakterie podejrzewa się także o udział w uszkadzaniu śródbłonka naczyń, co sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych. Jak widać nieleczenie owej infekcji może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, które osłabiają nasz cały organizm, utrudniając jego prawidłowe funkcjonowanie. Bardzo trudno jest uzyskać potwierdzenie chlamydiozy w hodowli, dlatego też test na chlamydię wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Chlamydia pneomoniae – jak zdiagnozować?

Chociaż istnieje kilka metod diagnostycznych, które pozwalają wykryć zakażenia Chlamydią, to niewiele z nich wyróżnia się wystarczającą skutecznością. Pobieranie wymazu w celu przeprowadzenia hodowli w linii komórkowej, a materiałem do badania, nie daje stuprocentowej wiarygodności co do wyników. Samo uzyskanie hodowli jest już bardzo trudną metodą.
Z kolei wykrywanie antygenu metodą immunofluorescencyjną polega na wykrywaniu specyficznych białek Chlamydii za pomocą swoistych przeciwciał znakowanych barwnikiem o nazwie fluoresceina. Materiałem do tego badania są zwykle popłuczyny oskrzelikowo-pęcherzykowe.
Najskuteczniejszą metodą jest test na chlamydię zwany metodą PCR. Chodzi tutaj o powielanie określonych fragmentów DNA Chlamydii pneumonice za pomocą łańcuchowej reakcji polimerazy. Niestety nie jest ona aż tak powszechna, ponieważ nie jest to badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszty badania, które są dość wysokie, pokrywa pacjent.

Jeśli chcesz wykonać domowy test PCR na chlamydię, całkowicie prywatnie – skorzystaj z laboratorium e-wenerolog.pl. W cenie przesyłki, otrzymuje kuriera który przywiezie do Ciebie gotowy zestaw do pobrania próbki do badania, następnie po pobraniu próbki, dzwonisz do kuriera, odbiera próbkę i dostarcza do laboratorium w Gdańsku, które następnie przekazuje Tobie wynik. Wszystko dyskretnie i w pełni prywatnie, w przyzwoitych cenach. Polecamy. kliknij tutaj by przeczytać więcej.

Na obecną chwilę najczęściej stosuje się metody serologiczne, które polegają na wykrywaniu swoistych przeciwciał w surowicy krwi skierowanych przeciwko Chlamydia pneumoniae. Wyróżnia się klasy IgM, IgG oraz IgA, na podstawie których można potwierdzić lub wykluczyć zakażenie ową bakterią. Materiałem do badania jest w tym przypadku surowica krwi żylnej. W tym celu stosowany jest test na chlamydie zwany testem ELISA.

Test na chlamydię ELISA

Test ELISA do wykonania badania wykorzystuje specjalne płytki opłaszczone antygenami Chlamydii. Pobrane próbki surowicy krwi pacjenta są dodawane do studzienek z antygenami Chlamydii. W wyniku reakcji tworzy się barwny produkt, gdzie intensywność zabarwienia odpowiada stężeniu związanego przeciwciała. Test pozwala na wykrycie obecności przeciwciał jak również określenie ich miana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *