Przepuklina żołądka

By | 13 marca, 2015

Przepuklina rozworu przełykowego to bardzo nieprzyjemna choroba, która bardzo często dotyka osoby starsze oraz cierpiące z powodu znacznej nadwagi. Jakie są jej przyczyny i jak ją skutecznie leczyć?

Przepuklina rozworu przełykowego to inaczej przepuklina żołądka i dochodzi do niej wskutek przemieszczenia się tego narządu do klatki piersiowej. Rozwór przełykowy to miejsce, w którym przełyk przechodzi przez przeponę. Jeśli ten otwór ulegnie rozciągnięciu i osłabieniu, przepona przestaje utrzymywać żołądek na jego właściwym miejscu w jamie brzusznej.

Przyczyny przepukliny żołądka

Dokładne przyczyny takiego stanu nie są jeszcze dokładnie znane. Nie istnieją również metody skutecznego zapobiegania tej chorobie. Przepuklina żołądkowa może rozwinąć się w wyniku poważnego urazu w obrębie jamy brzusznej. Inną przyczyną są również częste zaparcia i związane z nimi silne napinanie mięśni brzucha w czasie oddawania stolca. Ryzyko pojawianie się dolegliwości zwiększa ciąża i otyłość, a także podnoszenie ciężarów. Choroba znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim panie po 50 roku życia, które palą papierosy.

Objawy przepukliny żołądka

Osoby chore na przepuklinę żołądka skarżą się na zgagę, wymioty i ból, a także problemy w przełykaniu. Przemieszczenie się żołądka powoduje przedostawanie się kwasu do przełyku, co jest przyczyną rozwoju stanu zapalnego błony śluzowej. Nieprzyjemne dolegliwości nasilają się zazwyczaj około godziny po jedzeniu. Dolegliwości towarzyszące przepuklinie żołądka można łatwo pomylić z objawami wielu innych chorób, jak choćby zawał serca. Dlatego w czasie stawiania diagnozy lekarz może zlecić badanie endoskopowe ze szczególnym uwzględnieniem ujścia przełyku do żołądka, a także wiele innych testów, które pomogą w wykluczeniu problemów z sercem.

Leczenie przepukliny żołądka

Leczenie przepukliny żołądka polega głównie na łagodzeniu nieprzyjemnych objawów i zapobieganiu komplikacjom. Wśród możliwych powikłań choroby znajduje się nawet rak przełyku. Chorym zaleca się przyjmowanie leków, które hamują produkcję lub zobojętniają kwas żołądkowy. Ważne jest także wprowadzenie odpowiednich zmian w stylu życia, między innymi zapobieganie zaparciom. Jeśli te zmiany nie przynoszą odpowiednich rezultatów, konieczne jest przeprowadzenie operacji. Zabieg ma na celu takie umocnienie żołądka, żeby zapobiec przemieszczaniu się treści żołądkowej do przełyku.

Osoby, które cierpią na przepuklinę żołądka, powinny zmienić dietę i zrezygnować ze smażonych potraw, słodyczy i jasnego pieczywa. Należy również unikać picia alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę. Niewskazane jest dźwiganie ciężarów. Zaleca się natomiast rzucenie palenia i pozbycie się nadwagi. Dobre efekty przyniesie także zapobieganie zaparciom. Posiłki trzeba spożywać spokojnie i bez pośpiechu. Porcje nie mogą być duże – lepiej jeść mało, ale często. Kolację można zjeść najpóźniej dwie godziny przed snem. Zastosowanie tych rad pozwoli na zmniejszenie dolegliwości związanych z przepukliną żołądka i zmniejszy ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

4 thoughts on “Przepuklina żołądka

 1. Mona

  U mnie cały czas mówili, że to nie jest żadna przepuklina żołądka, tylko zgaga, a potem refluks. Po jakichś dwóch – trzech miesiącach dopiero się znalazł lekarz, który potrafił zdiagnozować oczywistość. Szybciej bym się zdiagnozowała przez internet, czytając o przepuklinie na takich portalach jak ten. Niż u lekarzy i to niby takich mądrych z dużego i wykształconego Krakowa.

  Reply
 2. Jola

  U mnie zdiagnozowano podczas gastroskopi, nic nie mogłam zjesc po małym nawet posiłku brzuch jak balon i uczucie obzarstwa,

  Reply
  1. agnieszka

   Jola jakie masz objawy i jak sobie z nimi radzisz przyjmujesz jakieś leki . U mnie stwierdzono przepuklinę ale leki jakie zlecono abym brała nic nie dały .
   Po lekach czułam się jeszcze gorzej .

   Reply
 3. Michał k

  Witam u mnie też diagnoza przepuklina przełykowa. Czy wy też macie uczucie ucisku krtani i suchy kaszel? U mnie jeszcze czekam na diagnozę czy nie mam problemu z tarczycą.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *