Przepuklina wślizgowa

By | 13 marca, 2015

Stres, palenie papierosów, otyłość oraz wiek – przepuklina wślizgowa tylko czeka na tego typu „zaproszenie”. Jest ona skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania przepony, która jest przegrodą, oddzielającą klatkę piersiową od jamy brzusznej. Jakie są objawy przepukliny wślizgowej?

Przepuklina wślizgowa to najczęstsza odmiana przepukliny rozworu przełykowego – sięga aż 90 procent przypadków. Zgodnie z nazwą polega ona jakby na „wślizgnięciu” się części żołądka w strefę przełyku przez otwór przełykowy przepony.

Objawy przepukliny wślizgowej

Osoby, którym dokucza przepuklina wślizgowa, muszą radzić sobie ze zgagą, wymiotami, problemami z przełykaniem oraz częstymi bólami w klatce piersiowej. Niestety, takie same objawy towarzyszą wielu innym chorobom. W przypadku przepukliny ślizgowej, cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku powoduje podrażnienie, którego konsekwencją jest stan zapalny błony śluzowej, która wyściela wnętrze przełyku. Pojawia się wówczas uczucie pieczenia i ucisk za mostkiem, w okolicy serca, a także pocenie się oraz duszności. Takie objawy z kolei często są przypisywane chorobie niedokrwiennej serca czy zawałowi, jednak o przepuklinie wślizgowej mogą świadczyć gorzkie odbijania, uczucie zatrzymywania się pokarmu w przełyku oraz wymioty.

Przyczyny przepukliny wślizgowej

Przepuklina wślizgowa nie ma jednoznacznie określonych przyczyn, a co za tym idzie – nie ma również jednoznacznego sposobu na to, aby jej zapobiegać. Schorzenie to często jest wiązane z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku. Przepuklina może być także spowodowana ciężkimi urazami jamy brzusznej czy też zaparciami, z którymi wiąże się nieustanne napinanie przepony podczas oddawania stolca. Spowodować ją mogą też ciąża, otyłość czy dźwiganie ciężarów przy napiętych mięśniach brzucha. Jak już wspomniano, powstawaniu przepukliny służą także wiek oraz uzależnienie od papierosów. Zdecydowanie częściej przepuklina wślizgowa dotyka kobiet.

Leczenie przepukliny wślizgowej

Zdiagnozowanie przepukliny zazwyczaj jest możliwe już po wstępnej rozmowie oraz badaniu pacjenta. Jednak objawy przepukliny wślizgowej pokrywają się z objawami wielu innych chorób, dlatego też konieczne jest badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Leczenie przepukliny wślizgowej ma przede wszystkim na celu złagodzenie objawów oraz zapobieganie powikłaniom, wśród których można wymienić nawet raka przełyku. Kuracja farmakologiczna, która polega na przyjmowaniu leków zobojętniających, bądź hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego czy też przyśpieszających przemieszczanie pokarmu z żołądka do dwunastnicy i zapobiegających zaparciom, połączona musi być ze zmianami wprowadzonymi w tryb życia.

Jeżeli wspomniana wyżej kuracja nie przynosi skutków, a rozwój choroby powoduje zagrożenie powikłaniami, pacjent kierowany jest na operację. Zabieg ten może być wykonywany metodą laparoskopową, bądź tradycyjną i polega na wzmocnieniu pierścienia otaczającego rozwór przełykowy przepony lub na umocowaniu żołądka w jamie brzusznej, co uniemożliwi przemieszczanie się jego zawartości do przełyku.

6 thoughts on “Przepuklina wślizgowa

 1. Suchy

  Papieroski, papieroski… palcie więcej, bo jak widać powoduje to coraz więcej chorób i przepuklina wślizgowa wcale nie jest najgorszą z nich. A potem zaczynają się nieprzyjemności, do których sprawdzanie endoskopowe na pewno należy. I operacja, bo zazwyczaj większość przepuklin kończy się operacją prędzej czy później.

  Reply
  1. M.

   Nie palę, a mam przepuklinę. Zanim zacznie sie pan wypisywac takie slogany, prosze 10 razy sie zastanowic, bo tylko sie pan osmieszyl.

   Reply
  2. JA

   Nigdy nie paliłam ani nie piję alkoholu, a problemy z żołądkowe mam od dziecka. Jestem po MPD, stres i nerwy powodują u mnie zawsze ból głowy, gardła i zaciskanie krtani, albo ból żołądka. Stres jest przyczyną wielu chorób w tym refleksu. Czy ktoś ma podobne problemy? Jak sobie radzicie ze stresem?

   Reply
 2. Helena

  A ja mam te przepuchline po operacjii raka zoladka……nigdy nie palilam i nie pilam alkoholu.

  Reply
 3. Palic nie palić

  a j jak paliłęm przez 16 lat nigdy nie miałem problemów… problem zprzepona pojawił sie 4 lata porzuceniu wiec chyba zaczne palić

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *