Przepuklina udowa

By | 13 marca, 2015

Uważa się, że przepuklina udowa najczęściej pojawia się  u kobiet, zwłaszcza tych, które urodziły dziecko oraz u pań po 65. roku życia. Jednak może również występować u osób młodszych i u mężczyzn, na przykład w wyniku urazu powłok brzusznych czy dźwigania nadmiernych ciężarów.

U kobiet po porodzie nierzadko występuje rozszerzenie kanału udowego, starsze osoby zaś mają osłabione mięśnie. W wyniku tego narządy znajdujące się wewnątrz jamy brzusznej przedostają się w całości lub częściowo poza obręb jamy, w tym przypadku – do kanału udowego, skąd trafiają do przyśrodkowej powierzchni uda. Najczęściej dotyczy to jelit.

Objawy przepukliny udowej

Objawami takiego stanu rzeczy są zazwyczaj dolegliwości w postaci pobolewania okolic pachwiny. Ból zwykle znacznie nasila się po wysiłku fizycznym, przy czym chodzi tu nie tylko o dźwiganie ciężarów, ale wszystko, co powoduje napięcie powłok brzusznych, czyli na przykład napinanie się podczas wypróżniania czy silny kaszel. W takich przypadkach najczęściej przepuklina na udzie zaczyna być widoczna. Jest to niewielki guzek, o kilkucentymetrowej średnicy, elastyczny bądź twardy.

Po zaobserwowaniu u siebie powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ wszystkie przepukliny mogą zagrażać życiu i zdrowiu, a ten rodzaj jest szczególnie niebezpieczny. Powikłania nieleczonej przepukliny udowej bywają różne, najczęściej związane z jej powiększaniem się, co jest coraz bardziej uciążliwe ze względu na ból. Guzek zaczyna być coraz bardziej widoczny, może również powodować dyskomfort przy poruszaniu się, ocieraniu o ubrania itp.

Najważniejszy jednak jest fakt, iż w przypadku przepukliny może dojść do tzw. uwięźnięcia, co polega na tym, że worek przepuklinowy zacieśnia się, w nim zaś znajdują się części jelit. W wyniku zacieśnienia jelita stają się niedrożne, ponieważ zalegająca w nich treść pokarmowa nie może zostać odprowadzona. Niedrożność zaś skutkuje martwicą jelit i ich przedziurawieniem, to zaś może być bezpośrednią przyczyną śmierci i wymaga natychmiastowej operacji. Zabiegowi lepiej więc poddać się wcześniej, ponieważ wówczas uniknie się nie tylko zagrożenia życia, ale także skomplikowanej operacji, polegającej na rekonstrukcji obumarłych części jelit.

Leczenie przepukliny udowej

Operacyjne leczenie przepukliny udowej polega na zamknięciu uszkodzonych powłok brzusznych za pomocą specjalnej siatki wykonanej ze sztucznego materiału. Cięcie wykonuje się na udzie lub na pachwinie, rzadziej na brzuchu, ale jest to uzależnione od stopnia zaawansowania schorzenia. Niektóre przypadki wymagają bardziej zaawansowanych działań i połączenia tych metod, na przykład w przypadku, gdy przepuklina jest szczególnie duża, ropieje, bądź jest to nawrót schorzenia. Stosuje się również operacje laparoskopowe.

Zabiegi te nie są inwazyjne i szybko dochodzi się po nich do zdrowia. Jedynie w przypadku osób starszych, rozległej przepukliny lub występowania innych schorzeń, konieczna jest dłuższa hospitalizacja i rekonwalescencja trwa dłużej. Poza tym przyjmuje się, że tkanki regenerują się w ciągu trzech miesięcy.

One thought on “Przepuklina udowa

  1. rodna

    Jelita w udzie??? Boże, wydawało mi się, że wszystko już przeczytałam o ciąży i porodzie, ale to mnie zaskoczyło. Przepuklina udowa wydawała mi się tylko jakimś niegroźnym przesileniem, a nie takim „czymś”…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *