Przepuklina rozworu przełykowego

By | 13 marca, 2015

Takie objawy jak bóle brzucha, zgaga czy też odbijanie się, pojawiają się u niektórych osób stosunkowo często, ale nie zawsze ich przyczyna jest taka sama. Czasem występują samoistnie, na przykład w przypadku przejedzenia czy niestrawności, ale w innych przypadkach przyczyna jest znacznie poważniejsza i może być nią na przykład przepuklina rozworu przełykowego. 

Jest to schorzenie układu pokarmowego polegające na tym, że część żołądka przemieszcza się z jamy brzusznej do klatki piersiowej, a dzieje się to na skutek nieprawidłowego działania przegrody oddzielającej te dwie części organizmu. Przegroda ta, zwana fachowo rozworem przełykowym, ma postać szerokiego, cienkiego mięśnia i oddziela zawartość klatki piersiowej od jamy brzusznej. Jednak przy niesprzyjających warunkach przepona ta nie działa dobrze, w wyniku czego dochodzi do przemieszczenia części żołądka. Warunki te mogą być rozmaite, ale najczęściej jest to podeszły wiek, otyłość, duże ciśnienie wewnątrzbrzuszne, palenie papierosów, a także stresujący tryb życia. Co ważne, przepuklina najczęściej dotyka kobiet, częściej też chorują na nią osoby starsze niż młode, a sprzyja temu również ciąża, dźwiganie ciężarów, doznane urazy jamy brzusznej czy też ciągłe zaparcia.

Objawy przepukliny rozworu przełykowego

Kiedy przepuklina jest mała, zwykle nie daje objawów, ale kiedy jest większa, pojawiają się bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Najczęstsze objawy przepukliny rozworu przełykowego to, oprócz wymienionych wcześniej dolegliwości, również wymioty, bóle w klatce piersiowej, problemy z przełykaniem, a także duszności, wzmożone pocenie, gorzkie odbijanie się i uczucie zatrzymywania się pokarmu w przełyku. Chorobę tym trudniej jest rozpoznać, że niektóre jej objawy przypominają dolegliwości towarzyszące schorzeniom serca, na przykład jeśli chodzi o duszności i pieczenie w okolicach mostka, zaś inne, jak choćby to, że ból brzucha i wymioty pojawiają się zwykle nie później niż godzinę po posiłku, mogą przypominać inne choroby układu pokarmowego, na przykład chorobę wrzodową, czy refluks. Charakterystyczne jest też to, że objawy nasilają się, gdy chory przyjmuje pozycję leżącą.

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego jest niezbędne nie tylko ze względu na nieprzyjemne objawy, jakimi schorzenie to się objawia. Nieleczona przepuklina doprowadza między innymi do zapalenia błon śluzowych przełyku (w wyniku cofania się kwasów z żołądka), ale może też mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Są to przede wszystkim wrzody, a nawet nowotwór przełyku.

Leczenie polega głównie na łagodzeniu przykrych objawów, czego dokonuje się poprzez podawanie leków zobojętniających kwasy żołądkowe, hamujących ich wydzielanie, przyspieszających przesuwanie się pokarmu z żołądka do dwunastnicy, czasem też zapobiega się farmaceutykami zaparciom. Istotna jest też zmiana trybu życia, m.in. jeśli chodzi o zredukowanie nadwagi, rzucenie palenia i stosowanie diety nie dopuszczającej do zaparć.

W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie operacji, metodą tradycyjną lub laparoskopową. Zabieg stosuje się jednak tylko wówczas, gdy leczenie farmaceutykami nie przynosi rezultatów lub istnieje duże zagrożenie powikłaniami.

6 thoughts on “Przepuklina rozworu przełykowego

 1. chory

  Przepuklina rozworu przełykowego sama w sobie nie jest w żaden sposób groźna dla organizmu. Gorzej jednak, że sama choroba się rozwija, a raczej przekształca. U mnie spowodowała wrzody i ich już się nie da wyleczyć, więc jest kłopot. I to do końca życia, bo dawno już zapomniałem co to przepuklina, a z wrzodami będę przez całe życie się bujał. Ale przynajmniej w pracy mam wymówkę, że nie mogę pić wódki.

  Reply
 2. Zoperowana

  8 lat temu zostałam zoperowana na ową przypadłość mimo iż wszyscy w koło mnie przestrzegali że po 2 latach wszystko wróci …otóż moi mili 8 lat bez zgagi , wymiotów i uporczywego odbijania i ” bekania jak żul ” .Dbam o to co jem nie pale nie piję kawy ani alko unikam gazowanego i tłustych potraw .Trafiłam na wyjątkowych lekarzy którzy dbają o mnie i raz w roku mam robioną gastro Wszystko Ok .

  Reply
 3. Iwo

  Zoperowana,
  Bardzo dokucza mi przepuklina rozworu przełykowego. Szukam dobrego specjalisty.
  Proszę Cię o jakiś kontakt na maila ewona5@wp.pl
  Iwo

  Reply
 4. Marek

  Witam, czy mogłbym równiez prosić o namiary na jakichś dobrych lekarzy? Gdzie szukać pomocy pod kątem operacji?

  Reply
 5. Przemysław

  Witam niestety dzisiaj się dowiedziałem że mam przepuklinę rozworu przełyku nie jem od 8 dni strasznie dokucza mi ta gula w gardle proszę o jakiś dobrych specjalistów proszę piszcie na meila przsiw1988@wp.pl

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *