Przepuklina przełyku

By | 13 marca, 2015

Według fachowców, przepuklina przełyku jest jedną z coraz bardziej popularnych chorób, których bezpośrednich powodów nie zna nikt. Wiadomo jednak, że jej coraz liczniejsze przypadki mogą być spowodowane życiem w ciągłym stresie, które powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie przełyku, a w konsekwencji – utratę części jego funkcji.

Czym jest przepuklina przełyku?

Zagadnienie przepukliny przełyku jest ściśle powiązane z funkcjonowaniem przepony, przez którą przełyk przechodzi. Wskutek nieznanych bliżej lekarzom okoliczności, mięśnie przełyku przestają przylegać do przepony, skutkiem czego może dojść do przemieszczenia żołądka. Istnieje kilka rodzajów przepukliny, najbardziej popularna jednak polega przede wszystkim na swobodnym przechodzeniu przez przeponę przełyku z żołądkiem, co może owocować nieprzyjemnymi efektami dla chorego.

Przyczyny przepukliny przełyku

Bliższe przyczyny powstawania przepukliny przełyku nie są konkretnie znane, co działa na niekorzyść pacjentów – sprawia, że trudno jest zapobiegać tej jednostce chorobowej. Jedną z podejrzewanych przyczyn przepukliny tego rodzaju jest przede wszystkim wrodzona wada mięśni, znajdujących się dookoła przełyku, które ulegają szybkiemu osłabieniu i powodują przemieszczanie się przełyku wraz z żołądkiem. Wiadomo też, że zwiększone zachorowanie na przepuklinę przełyku występuje u osób, które podnoszą znaczne ciężary, cierpią na regularne zaparcia, a także żyją w permanentnym stresie, który powoduje skurcze mięśni przepony. Częściej na tę jednostkę chorobową zapadają kobiety niż mężczyźni, co związane jest również z tym, że może ona występować jako powikłanie po ciąży i ciężkim porodzie naturalnym.

Objawy przepukliny przełyku

Jednym z najczęściej występujących objawów przepukliny przełyku są wymioty i zgaga, które występują zazwyczaj wspólnie. Spowodowane są przemieszczaniem się soków żołądkowych wzwyż przełyku, w związku z wędrowaniem żołądka przez poluźniony rozwór przełyku. Warto wiedzieć, że w większości objawy te występują w pozycji leżącej oraz przy nagłym schyleniu się czy położeniu po obfitym posiłku. Zazwyczaj objawy te są tak jasne, że od razu wskazują na przepuklinę przełyku.

Do innych objawów, mniej specyficznych dla tej jednostki chorobowej, należą bóle w nadbrzuszu i klatce piersiowej, jak również chrypa, ostry kaszel występujący szczególnie rano, związany z cofaniem treści do oskrzeli. W przypadku tego rodzaju objawów stosuje się dodatkowe badania, które mają na celu wykluczenie ataków astmy oraz choroby serca.

Diagnostyka i leczenie przepukliny przełyku

Przepuklina przełyku może występować zarówno bezobjawowo, jak również z objawami ostrymi, włącznie z atakami duszności oraz kołataniem serca. Aby potwierdzić występowanie tej jednostki chorobowej, wykonuje się szereg badań, dostosowanych do objawów – włączając w to endoskopię przełyku, badanie ciśnienia w przełyku, EKG z próbą wysiłkową.

Zazwyczaj w leczeniu przepukliny przełyku stosuje się leki zmniejszające dyskomfort spowodowany chorobą, głównie zobojętniające kwas żołądkowy i przyspieszające przejście pokarmu przez żołądek. W większości przypadków niezbędna jest również zmiana trybu życia.

Zabiegi operacyjne – głównie zwiększenie siły mięśni dookoła przełyku, albo przyszycie żołądka, aby się nie przemieszczał – wykonuje się niezwykle rzadko. Jedynie w sytuacjach, gdy objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

One thought on “Przepuklina przełyku

  1. Mera

    U mnie przepuklina przełyku objawiała się ogromną zgagą, która była po prostu nie do wytrzymania. Najgorsze było to uczucie pieczenia, bo dosłownie nie miałam pojęcia co się dzieje. Ataki miałam nawet nie po posiłkach i dopiero wtedy zaczęli lekarze podejrzewać, że może być to przepuklina. Ale i tak nikt nie wiedział skąd się wzięła i co z tym zrobić. Do dziś biorę leki choć nie regularnie, ale choroba wraca.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *