Przepuklina pępkowa

By | 13 marca, 2015

Każda mama, którą zaniepokoi coś w wyglądzie i zachowaniu dziecka, powinna udać się do lekarza. W przypadku przepukliny pępkowej anomalią jest to, że w okolicy pępka dziecka pojawiają się charakterystyczne wybrzuszenia wielkości małego owocu. Nie jest to powód do paniki, ponieważ w większości przypadków dolegliwość  sama znika, a tylko rzadkie przypadki kończą się operacją, gdy dziecko ma już kilka lat. 

 Choć sama nazwa nie kojarzy się najlepiej, to przepuklina pępkowa nie jest bardzo groźną chorobą. Jest najlżejszą odmianą przepukliny. Warto zapoznać się z kilkoma faktami jej dotyczącymi, a także mieć świadomość tego, skąd się bierze.

Schorzenie często spotykamy u wcześniaków, ponieważ mają one słabo rozwinięte mięśnie i w powłokach brzusznych mogą powstawać małe luki. Przepuklinę pępkową mogą też mieć noworodki i niemowlęta często płaczące, na przykład z powodu dokuczliwej kolki. Ryzykowne są także zaparcia. W trakcie wysiłku podczas prób załatwienia się, a także gdy dziecko płacze lub krzyczy, słabe mięśnie nie są w stanie wytrzymać i wówczas jelita napotykając szczelinę, wysuwają się. Przepuklina tego typu, jak można się domyślić, najczęściej pojawia się wokół pępka dziecka, gdzie są najsłabsze i najdelikatniejsze miejsca.

Jeśli u twojego malucha lekarz potwierdził właśnie to schorzenie, to z pewnością poradził Ci, co masz robić. Postępowanie z dzieckiem w takim przypadku nie jest szczególnie wymagające, jednak przede wszystkim postaraj się o to, by niemowlę mniej się denerwowało i mniej płakało. Zadbaj o to, by twoja dieta nie powodowała zaparć u dziecka (w sytuacji, gdy karmisz je piersią). Oprócz tego warto często kłaść dziecko na brzuszku. W ten sposób zadbasz o to, by jego mięśnie się wzmocniły, a jednocześnie sprawisz, że jelita będą uciskane, co będzie zapobiegać ich wydostawaniu się.

Leczenie przepukliny pępkowej

Czasami leczenie przepukliny pępkowej wygląda tak, że, lekarz postanawia przykleić na brzuszku dziecka plaster, mający za zadanie przytrzymywać mięśnie. Taki plaster nakleja się na miejsce, w którym występuje przepuklina, na okres dwóch tygodni, później następuje jego wymiana. Kuracja może trwać nawet do kilku miesięcy. Przed naklejeniem plastra ma miejsce odprowadzenie przepukliny. Jest to jednak metoda dość kontrowersyjna, ponieważ skóra może źle reagować na kontakt z klejem. Niektórzy lekarze przed naklejeniem plastra smarują go fioletem, co ma uchronić dziecko przed reakcją alergiczną. Przed podjęciem decyzji, czy decydować się na tę metodę leczenia, warto skonsultować się z doświadczonymi w leczeniu choroby pediatrami i matkami.

Przepuklina pępkowa u niemowląt najczęściej sama mija, ponieważ mięśnie dziecka w naturalny sposób wzmacniają się. Czasami jednak zdarza się, że otwory w powłokach brzusznych muszą zostać zszyte przez chirurga w trakcie operacji. Zabieg jest wykonywany w szóstym lub siódmym roku życia dziecka. Choroba nie jest dziedziczna, zatem jeśli twoje dziecko na nią choruje, nie oznacza to, że reszta twojego potomstwa też będzie miała z nią problemy.

One thought on “Przepuklina pępkowa

  1. Michał

    Rodzice mojej żony zaniedbali temat i miała wypukły i czarny pępek w wieku 20 lat. Jak się za to zabraliśmy, to okazało się, że za 3 tys. zł można w ciągu jednego dnia zrobić porządek. Były trochę strachu, ale doświadczony lekarz i po jednym dniu było już po wszystkim.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *