Przepuklina pachwinowa

By | 13 marca, 2015

Przepuklina pachwinowa to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, której towarzyszyć mogą również inne objawy. Często jest lekceważona, jednak w przypadku braku odpowiedniego leczenia, może okazać się bardzo niebezpieczna. 

Przyczyny przepukliny pachwinowej

Jednym z dosyć często spotykanych rodzajów przepukliny jest tak zwana przepuklina pachwinowa. Tak jak w przypadku innych dolegliwości tego typu, spowodowana jest przemieszczaniem organów wewnętrznych. Przyczyny przepukliny pachwinowej to uraz i zbyt duży wysiłek fizyczny. Może ona również pojawić się po porodzie. Do rozwoju przepukliny dochodzi, gdy powłoki jamy brzusznej ulegają przedarciu lub osłabieniu. W ten sposób powstaje uchyłek otrzewnej z jelitem, który wysuwa się w okolicy pachwiny – to właśnie jest przepuklina.

Pierwsze objawy przepukliny pachwinowej często są lekceważone. Zazwyczaj na początku dolegliwość nie jest bardzo bolesna ani dokuczliwa, dlatego wiele osób ją ignoruje lub ma nadzieję, że przepuklina zniknie sama. Niestety, taka sytuacja na pewno się nie zdarzy, a każda przepuklina wymaga interwencji lekarza oraz profesjonalnej pomocy. W przeciwnym wypadku możne dojść do bardzo poważnych powikłań, które będą nie tylko przyczyną bólu oraz nieprzyjemnych dolegliwości, ale również zagrożą życiu.

Objawy przepukliny pachwinowej

Objawy, które wskazują na rozwój przepukliny pachwinowej to przejściowe bóle, które najczęściej pojawiają się w czasie wysiłku fizycznego lub kaszlu czy śmiechu. Tym dolegliwościom mogą również towarzyszyć zaparcia. Następnie można zauważyć w tej okolicy niewielki, miękki guzek, który czasem się pojawia, a następnie znika. Wraz z rozwojem choroby guzek staje się coraz bardziej widoczny i można go łatwo wyczuć w pachwinie. Zazwyczaj jednak bez problemu udaje się wepchnąć taką przepuklinę z powrotem do jamy brzusznej. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby staje się to niemożliwe i guzek jest widoczny oraz wyczuwalny przez cały czas.

W takiej sytuacji może również dojść do pogorszenia stanu chorego. Pojawiają się dodatkowe objawy – guzek staje się twardy, a skóra wokół niego zaczerwieniona. Towarzyszą temu nudności oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, a jedyną formą leczenia jest operacja. Brak interwencji chirurgicznej będzie prowadził do martwicy jelita, które zostało uwięzione w przepuklinie, co stanowi zagrożenie życia.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Niestety w przypadku pojawienia się przepukliny pachwinowej nie pomogą żadne domowe sposoby lub nieinwazyjne metody leczenia. Prędzej czy później trzeba zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Istnieje kilka różnych rodzajów tego typu operacji. Jedną ze stosowanych metod jest na przykład laparoskopia. W zależności od wybranego sposobu usunięcia przepukliny, pacjent może zostać poddany znieczuleniu miejscowemu lub ogólnemu. Na szczęście nie jest to bardzo poważny zabieg i po operacji stosunkowo szybko można wrócić do normalnego funkcjonowania, a ryzyko komplikacji jest niewielkie. Dlatego nie należy się obawiać operacji i odkładać wizyty u lekarza.

One thought on “Przepuklina pachwinowa

  1. Jaro

    Nie ma się co tak napinać podczas ćwiczeń, bo efektem może być właśnie przepuklina pachwinowa. Przede wszystkim jest to efekt braku techniki, bo jeśli ma się dobrze dobrane ciężary oraz wykonuje wszystkie ćwiczenia, tak jak trzeba to przepuklina na pewno się nie pojawi. Ale do tego trzeba słuchać ludzi, a najlepiej trenera który na każdej siłowni jest. Niestety młodzi ludzie wolą robić „rekordy” i podnosić coraz większe ciężary, niż pracować nad sobą z dobrze dobranymi obciążeniami.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *