Przepuklina mosznowa

By | 13 marca, 2015

Przepuklina mosznowa to niebezpieczna dolegliwość, która powstaje wskutek przemieszczania się przepukliny pachwinowej. Zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych mężczyzn zawsze wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. W przeciwieństwie do niektórych innych typów tej dolegliwości, przepuklina występująca w obrębie moszny nigdy nie ulega wchłonięciu i zawsze wymaga odpowiedniego leczenia chirurgicznego.

Przyczyny przepukliny mosznowej 

Przyczyny przepukliny mosznowej mogą być bardzo różne. Gdy pojawia się u niemowląt, wynika z nieprawidłowego rozwoju płodu. Rozwija w przypadkach, kiedy nie dochodzi do właściwego zamknięcia kanału pachwinowego. Bardzo często ta dolegliwość występuje u wcześniaków, ponieważ mają one słabe mięśnie brzucha. Warto jednak pamiętać, że ten typ przepukliny może rozwinąć się również u dorosłych mężczyzn. Podwyższone ryzyko dotyczy panów z nadwagą oraz mających problemy z oddawaniem moczu, np. spowodowane przerostem prostaty. Uważać powinni również mężczyźni, u których występują częste, poważne zaparcia.

Objawy przepukliny mosznowej 

Objawy przepukliny mosznowej to przede wszystkim pojawienie się miękkiego guzka w mosznie, który rzadko ulega cofnięciu. Guzek staje się bardziej widoczny przy wysiłku fizycznym lub przy kaszlu. Towarzyszy temu ból i pieczenie. Bardzo poważnym powikłaniem takiego stanu jest uwięźnięcie przepukliny. Ściśnięte jelito nie ma dostępu do odpowiedniej ilości krwi, co powoduje niedokrwienie i rozwój martwicy, a ta stanowi zagrożenie życia. Aby uniknąć tych poważnych konsekwencji należy odprowadzać przepuklinę – gdy mięśnie są rozluźnione trzeba delikatnie wciskać ją z powrotem do jamy brzusznej. Warto jednak pamiętać, że nie jest to metoda leczenia i nie sprawi, że dolegliwość zniknie. W tym celu należy udać się do lekarza.

Leczenie przepukliny mosznowej 

Lekarz przeprowadzi odpowiednie badanie w celu potwierdzenia przepukliny. W przypadku wątpliwości może również zlecić wykonanie USG. Leczenie przepukliny mosznowej to tylko i wyłącznie operacja. W przypadku dziecka zabieg wykonuje się zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia. Najskuteczniejsze zabiegi przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnej siatki, która stanowi skuteczne zabezpieczenie przed nawrotem problemu. Zabieg można wykonać również metodą laparoskopowa, która jest dużo mniej inwazyjna i pozwala na szybszą rekonwalescencję.  W ciągu kilku tygodni po operacji należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. W czasie rekonwalescencji zaleca się także dużo chodzenia, które znacznie przyspiesza pełny powrót do zdrowia i sprawności.

Przepuklina mosznowa jest poważną dolegliwością, dlatego nie można lekceważyć jej objawów zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W przypadku pojawienia się guza w obszarze moszny należy zawsze zgłosić się do lekarza i nie czekać aż sytuacja ulegnie pogorszeniu. W przypadku tej przepukliny operacja stanowi konieczność. Warto o tym pamiętać również w przypadku niemowląt, które także wymagają takiego leczenia, a ich przepuklina powinna znajdować się pod kontrolą lekarza przez cały czas oczekiwania na wykonanie zabiegu.

One thought on “Przepuklina mosznowa

  1. młody tata

    Tylko metoda laparoskopowa. Znacznie szybsza i przede wszystkim przyspieszająca powrót do zdrowia po przepuklinie mosznowej. Oczywiście starsi lekarze jeszcze niekiedy proponują „tradycyjne” zabiegi, ale nie dajcie sobie wmówić, że są bezpieczniejsze – oni po prostu nie umieją inaczej, więc trzeba zmienić lekarza.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *