Przepuklina lędźwiowa

By | 13 marca, 2015

Przepuklina brzuszna to poważna dolegliwość, która jest wywołana przesunięciem narządów wewnętrznych. Do jej najważniejszych objawów należy pojawienie się guzka, ból oraz problemy z oddawaniem stolca. Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów przepukliny w zależności od miejsca jej lokalizacji, jednym z nich jest przepuklina lędźwiowa. 

Przyczyny występowania przepukliny to przede wszystkim osłabienie powłok brzusznych, które utrzymują narządy wewnętrzne na ich właściwym miejscu. Osłabienie i rozerwanie mięśni i błon otaczających jamę brzuszną powoduje przemieszczanie się organów, np. jelit, pęcherza moczowego lub żołądka. Przyczyną takiego osłabienia może stać się między innymi niewłaściwa dieta. W grupie ryzyka znajdują się osoby otyłe oraz mężczyźni, którzy mają kłopoty z oddawaniem moczu, spowodowane np. przerostem prostaty. Na rozwój przepukliny narażone są także kobiety w ciąży oraz osoby wykonujące pracę fizyczną, polegającą na podnoszeniu ciężarów. Co ciekawe są nią również zagrożeni śpiewacy operowi. Uważać powinny także osoby przechodzące choroby połączone z intensywnymi napadami silnego kaszlu, między innymi astmatycy. Ryzyko przesunięcia się narządów wewnętrznych i powstania przepukliny wzrasta w przypadku osób starszych. Wynika to z tego, że wraz z upływem lat osłabieniu ulega naturalna produkcja włókien kolagenowych, które budują między innymi błony otaczające jamę brzuszną. Zagrożenie przepukliną powodują również blizny pooperacyjne znajdujące się w okolicy brzucha, zwłaszcza jeśli nie goiły się w prawidłowy sposób i doszło na przykład do zropienia szwu.

Objawy przepukliny lędźwiowej

Niezależnie od miejsca występowania każda przepuklina daje bardzo podobne symptomy. Objawy przepukliny lędźwiowej to pojawienie się guza, który w pierwszej fazie choroby można bez problemu odprowadzić do jamy brzusznej. Towarzyszy temu również ból w czasie dotykania przepukliny i próby jej przemieszczenia. Występuje także charakterystyczne uczucie pociągania. Ból staje się silniejszy i może promieniować na inne części ciała w przypadku podnoszenia ciężkich rzeczy, kaszlu lub po prostu wysiłku. W przypadku przepukliny lędźwiowej guz pojawia się w okolicy lędźwiowej tylnej ściany jamy brzusznej. Najczęstszym miejscem występowania tej dolegliwości jest tzw. górny trójkąt lędźwiowy. Rzadziej przepuklina przechodzi przez trójkąt dolny.

Leczenie przepukliny lędźwiowej

Przepuklina to problem, który jest często lekceważony przez wiele osób, zwłaszcza jeśli nie daje bardzo dokuczliwych objawów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w każdym przypadku taka choroba wymaga kontaktu z lekarzem, wykonania odpowiednich badań i zastosowania skutecznego leczenia. Leczenie przepukliny lędźwiowej to przede wszystkim operacja. Szanse na samoistne cofnięcie się zmian raczej nie istnieją, a nieinwazyjne metody nie przynoszą efektów. Nawet jeśli na początku przepuklina nie wydaje się poważna, dolegliwość będzie się pogłębiać i z czasem może dojść do tak zwanego uwięźnięcia przepukliny. Taki stan powoduje niedokrwienie jelita i zagraża życiu.

One thought on “Przepuklina lędźwiowa

  1. ciekawy Tomasz

    Zawsze mnie zastanawia jak można „odprowadzić” przepuklinę… Zawsze o tym słyszę, powtarzają to lekarze, a jakoś nigdy mi się nie udało, choć miałem rzekomo małą przepuklinę lędźwiową. Przede wszystkim dlatego, że to najczęściej bardzo boli, a poza tym nie wiadomo przecież jak i w jakie miejsce to zrobić.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *