Przepuklina kresy białej

By | 13 marca, 2015

Znane są różne rodzaje przepuklin, ale nie wszyscy wiedzą, czym jest przepuklina kresy białej, a raczej, czym jest owa kresa. Jest to miejsce, w którym łączą się mięśnie obu stron brzucha. Znajduje się ono w środkowej linii ciała, tuż pod skórą. Kresa biała zlokalizowana jest dokładnie między mostkiem, a spojeniem łonowym. 

W miejscu tym często powstają rozwarstwienia, które prowadzą do powstania przepukliny, a ponieważ kresa znajduje się pod skórą, przepuklina jest dobrze widoczna – uwypukla się w postaci tkanki podskórnej, zwykle tłuszczowej. Otwór przepuklinowy zwykle liczy nie więcej niż 1,5 centymetra i znajduje się najczęściej między wyrostkiem mieczykowatym a pępkiem. Oczywiście w przepuklinie nie zawsze znajdują się jelita, toteż nie zawsze operacja jest niezbędna.

Objawy przepukliny kresy białej

Objawy przepukliny kresy białej to najczęściej ból nadbrzusza, czyli górnej części brzucha, nad pępkiem. Często również pojawia się widoczna przepuklina w postaci guzka, który może być twardy lub elastyczny. Nierzadko jest bolesny – boli przy dotknięciu, a dolegliwość ta nasila się podczas wysiłku fizycznego czy parcia, na przykład podczas wypróżniania się. Często objawem towarzyszącym tego rodzaju przepuklinie jest charakterystyczne uczucie rozciągania się w trakcie pochylania się do przodu. W skrajnych przypadkach przepuklina ta powoduje ogromny ból i wymioty, jednak niestety często objawy te mylone są z innymi schorzeniami, na przykład chorobą wrzodową. W takich przypadkach lekarze nierzadko mają problem z prawidłowym zdiagnozowaniem przypadłości, zwłaszcza jeśli przepuklina nie jest widoczna lub jest niewielka. Jednak wystarczy, że chory przybierze postawę stojącą, by lekarz mógł wyczuć placami zgrubienia w okolicach kresy białej, zwykle mające wielkość ziarnka grochu.

Leczenie przepukliny kresy białej

Leczenie przepukliny kresy białej praktycznie zawsze odbywa się poprzez zabieg chirurgiczny. Bardzo ważne jest, by zgłosić się do lekarza odpowiednio wcześnie. Trzeba bowiem wiedzieć, że powstała przepuklina nie cofnie się, a uszkodzone tkanki na pewno nie zregenerują się same. Może być tylko gorzej – przepuklina może się powiększać i właściwie tylko kwestią czasu jest, kiedy dojdzie do uwięźnięcia jelita. Objawami tego są bardzo silny ból i czasami wymioty. W przypadku pojawienia się tak intensywnego bólu, należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala, ponieważ uwięźnięcie jelita wymaga natychmiastowej operacji. Powikłania takiego stanu mogą być bardzo groźne, jest to bezpośrednie zagrożenie życia osoby chorej. Dlatego tak ważne jest, by zgłosić się do lekarza od razu po zaobserwowaniu objawów przepukliny, czy to guzka, czy objawów w postaci bólu i dyskomfortu.

Kto narażony jest na wystąpienie tego schorzenia? Głównie osoby starsze i otyłe, częściej mężczyźni, ale w grupie ryzyka są też kobiety w ciąży. Również osoby ciężko pracujące fizycznie, a niewielkie przepukliny mogą też zdarzać się u osób młodych, szczególnie tych aktywnych fizycznie. Często spotykane są zwłaszcza u sportowców. Przepuklina ta może też pojawiać się u dzieci, już od urodzenia.

2 thoughts on “Przepuklina kresy białej

  1. zniesmaczona

    Problem w tym, że lekarze praktycznie nie mają pojęcia, że taka dolegliwość może występować. Oczywiście nie mówię o specjalistach, ale tzw. lekarzach pierwszego kontaktu czy rodzinnych, dla których przepuklina kresy białej to jakiś odległy termin medyczny i przede wszystkim teoretyczny. Mój lekarz (Bydgoszcz) nie miał pojęcia, choć było widać objawy jak na dłoni – wręcz podręcznikowo widoczna przepuklina + wymioty.

    Reply
  2. krzysztof mazurek

    ja mam widoczny duuuzy garb podczas napinania miesni brzucha jest na samym srodku gdy napinam miesnie brzucha wyrasta mi piekny wielki garb podskorny ale jak to dotykam to jest miekkie a gdy mocniej nacisne to pod tłuszczem czuje miesnie i opor. wacham sie z pojsciem do lekarza z tym bo nie chce operacji(juz miałem operowana przepukline pepkowa) jednak ja nie czuje bolu i ciagle wydaje mi sie ze to jest zgromadzony tłuszcz na miesniach pod skora. jest osoba raczej otyłą.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *