Przepuklina kręgów szyjnych

By | 13 marca, 2015

Współcześnie społeczeństwo odnotowuje coraz więcej przypadków chorób związanych ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Do jednej z najpowszechniejszych należą wszelkiego rodzaju dyskopatie, którym towarzyszyć mogą przepukliny. W związku z rozwijaniem się siedzącego trybu pracy, często przy komputerach, nasila się ilość przypadków występowania takiej jednostki chorobowej, jaką jest przepuklina szyjna. Czym w rzeczywistości jest to schorzenie? Jak należy je leczyć? Jakie są jego objawy? 

Przyczyny przepukliny szyjnej

Przepuklina odcinka kręgów szyjnych może dotknąć osobę w każdym wieku, aczkolwiek wraz z upływem czasu jest częściej spotykana, z powodu naturalnych zwyrodnień kręgosłupa. Nie ma jednej grupy, którą ta jednostka choroba dotyka. W zasadzie może ona spotkać zarówno osobę pracującą w trybie siedzącym, jak i młodzież, która nagminnie przyjmuje złą pozycję podczas odpoczynku przed telewizorem. Szczególnie narażone na przepuklinę szyjną są osoby, które dźwigają i przyjmują przy tym nieprawidłowe pozycje. Również ich przeciwieństwo, czyli ludzie mający bardzo mały odsetek ruchu na co dzień, mogą być w grupie ryzyka tego zwyrodnienia kręgosłupa.

Diagnozowanie i objawy przepukliny szyjnej

Jak każda przepuklina kręgosłupa, również ta w odcinku kręgów szyjnych jest dość prosta w zdiagnozowaniu. Zazwyczaj pacjent zwraca się do lekarza z powodu bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym, aczkolwiek ból może promieniować na całe ciało. W początkowym okresie może on być tymczasowy, z czasem przeradzać się w ból narastający, zwłaszcza przy przyjmowaniu tej samej postawy ciała przez długi czas (np. praca siedząca), albo przy zwiększonym wysiłku i nagłych ruchach.

Duże przepukliny można zazwyczaj rozpoznać na podstawie badania RTG z różnym ustawieniem ciała. W przypadku mniejszych zwyrodnień, decydującym badaniem jest tomografia komputerowa bądź – albo też – rezonans. Oba te badania pozwalają praktycznie ze stuprocentową pewnością stwierdzić, w którym odcinku kręgosłupa znajduje się zwyrodnienie.

Przy zaawansowanej przepuklinie kręgosłupa szyjnego mamy do czynienia z wyraźnymi objawami. Zalicza się do nich między innymi uczucie sztywności karku, trudność w poruszaniu głową, poczucie mrowienia oraz utraty czucia w rękach. Jeśli przepuklina jest nagła, albo zostanie podrażniona i nie będzie leczona, może prowadzić do paraliżu – stałego albo, co zdarza się częściej, tymczasowego, aż do momentu wykonania stosownego zabiegu.

Leczenie przepukliny szyjnej

W większości przypadków leczenie przepukliny szyjnej polega na zaleceniu odpowiedniej rehabilitacji, która przeprowadzana jest pod okiem specjalisty. Niekiedy stosuje się zabiegi, opierające się na działaniu nagrzewania i laserów, jak również przypisuje się leki przeciwbólowe.

W stanach, gdy przepuklina powoduje paraliż i upośledzenie ruchów oraz znacznie pogarsza jakość życia, wykonywane są operacje, polegające na usunięciu fragmentów kości uciskających przepuklinę i wiązania nerwowe. W każdym przypadku, niezależnie od wdrożonego leczenia, pacjent powinien odpoczywać, zażywać ruchu w określonej formie, a także nie przyjmować długotrwale pozycji stojących i siedzących, które mogą powodować dodatkowy ucisk na przepuklinę.

4 thoughts on “Przepuklina kręgów szyjnych

 1. Elwira

  U mnie rehabilitacja trwała przez osiem tygodni. I to dwa razy w tygodniu chodziłam na zabiegi, żeby pozbyć się przepukliny szyjnej. Każdy zabieg z godzinę plus dojazd w jedną i drugą stronę, więc właściwie przez dwa pełne tygodnie każde popołudnie w plecy.

  Reply
  1. agnieszka

   A czy udało się Pani pozbyć tej przepukliny? I czy była ona duża (jeśli mogę zapytać)? I wreszcie, gdzie chodziła Pani na rehabilitację?
   pozdrawiam, Agnieszka

   Reply
 2. sernik

  mam taka przepukline ale zus dl mi grupe lekka jesli moje zdrowie sie pogorszzy kto za to odpowie

  Reply
 3. wariola

  leczę się na kręgosłup szyjny od ponad sześciu lat za tydzień idę na operację, zus zabrał mi rentę bo uważa że jestem całkowicie zdolna do pracy i na operację idę dla swojego kaprysu. biegli lekarze sądowi widząc mnie 8 min stawiają takie diagnozy ponieważ nie czytają dokumentacji leczenia znajdującej się w aktach i uważają że lekarz prowadzący to imbecyl który nie wie co robi a operacja to zabieg kosmetyczny dla poprawy samopoczucia. zobaczę jak będzie po operacji

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *