Przepuklina kręgosłupa

By | 13 marca, 2015

Przepuklina kręgosłupa to problem, który coraz częściej dotyczy młodych osób. Schorzenie polega na wysunięciu się jądra miażdżystego poza przestrzeń międzykręgową, co powoduje ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego odchodzą. Potocznie przepuklina kręgosłupa jest nazywana wypadnięciem dysku i w około 70 procentach dotyczy ona odcinka lędźwiowego, który jest najbardziej przeciążanym fragmentem kręgosłupa.

Objawy przepukliny kręgosłupa

Aby jak najszybciej rozpocząć leczenie, należy rozpoznać objawy przepukliny kręgosłupa. Kluczowym symptomem jest ból towarzyszący przepuklinie we wszystkich odcinkach. Ten, którzy towarzyszy przepuklinie odcinka lędźwiowego, promieniuje często do biodra i nogi. Bardzo często objawem jest mrowienie w nogach czy nawet brak czucia. Występują również inne, liczne objawy przepukliny kręgosłupa, takie jak ból podbrzusza i pachwiny, wzmożone parcie na mocz czy też ból przy oddawaniu stolca. Znacznie bardziej skrycie objawia się przepuklina kręgosłupa odcinka szyjnego, ponieważ początkowo powoduje jedynie lekki ból oraz sztywność szyi. Częstym objawem mogą być również bóle i zawroty głowy, a także rwa barkowa. Jeżeli chodzi o odcinek piersiowy, to przepuklinę sygnalizują bóle promieniujące do żeber, będące niezwykle odczuwalne przy kaszlu czy śmiechu. Pojawiają się także bóle w klatce piersiowej oraz w okolicy serca.

Przyczyny przepukliny kręgosłupa

Co właściwie powoduje przepuklinę kręgosłupa? Otóż bywa ona skutkiem urazu. Może pojawić się z powodu dźwignięcia jakiegoś ciężaru, bądź po wypadku komunikacyjnym. Najczęściej jednak przepuklina bywa efektem przeciążenia kręgosłupa, któremu szkodzi ciężka praca fizyczna, wyczynowe uprawianie sportu, ale też brak aktywności fizycznej. Wiele przypadków przepukliny kręgosłupa jest spowodowanych nieprawidłowym wykonywaniem codziennych czynności tak, jak na przykład zginanie pleców czy siedzenie w niewygodnych pozycjach.

Leczenie przepukliny kręgosłupa

Oczywistym jest, że w celu rozpoczęcia leczenia przepukliny kręgosłupa niezbędne jest prawidłowe postawienie diagnozy. W tym celu wykonuje się prześwietlenie bolącego odcinka, nierzadko potrzebna jest również tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Pierwszą fazą leczenia jest leżenie, ponieważ należy odciążyć kręgosłup, zalecane są także środki przeciwzapalne. Kolejny etap polega na próbach rozruszania, jednak trzeba unikać długiego stania czy siedzenia. W przypadkach, gdy przepuklina kręgosłupa często nawraca, utrudnia czy uniemożliwia fizjologiczne czynności, koniecznym może okazać się wykonanie operacji.

Rzecz jasna można w pewien sposób uchronić się przed przepukliną kręgosłupa. Najlepszą profilaktyką jest odpowiednio dobrana do wieku i sprawności aktywność fizyczna. Musi to być taki ruch, który nie przeciąża kręgosłupa. Warto taką aktywność skonsultować najpierw z lekarzem lub z trenerem, który dobierze odpowiednie schorzenie.

Choć przepuklina kręgosłupa to niezwykle nieprzyjemne schorzenie, można go uniknąć. Możliwe jest również leczenie przepukliny kręgosłupa, a operacja jest naprawdę niezbędna tylko w niektórych przypadkach.

One thought on “Przepuklina kręgosłupa

  1. Silny

    U nas na siłce przepuklinę kręgosłupa miała tylko jedna osoba. Oczywiście największy opowiadacz co to nie on ile i kiedy. Bez pasa chciał zrobić martwy ciąg i przepuklina gotowa. Oczywiście tylko się skrzywił, stęknął, a potem „wyjechał i nie mógł ćwiczyć”. Tak to jest, jak ludzie ćwiczą dla innych, a nie dla siebie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *