Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego

By | 13 marca, 2015

zacuje się, że ponad 90% społeczeństwa posiada problem związany z bólami kręgosłupa oraz rozmaitymi zwyrodnieniami w jego obrębie. Szczególnie popularne są problemy z odcinkiem lędźwiowym, jako że to on jest narażony na uszkodzenia w trakcie całego życia.

Zdrowy odcinek lędźwiowy mają w zasadzie tylko osoby bardzo młode, choć wraz z upływem lat coraz częściej zdarza się, ze przepuklina kręgosłupa lędźwiowego dotyka również ludzi poniżej 18. roku życia. Z czego to wynika? Jak się diagnozuje i leczy przepuklinę odcinka lędźwiowego?

Objawy przepukliny kręgosłupa lędźwiowego

Wszelkie dyskopatie związane z kręgosłupem najczęściej objawiają się bólami promieniującymi od miejsca, które zmienione jest w sposób patologiczny. Często jednak ból w obrębie kręgosłupa lędźwiowego może być diagnozowany mylnie na podstawie samych objawów, na przykład jako problemy z narządami wewnętrznymi czy ogólnie aparatem ruchu.

Najczęstszymi objawami przepukliny kręgosłupa lędźwiowego są bóle, które mogą pojawiać się po długotrwałym staniu czy siedzeniu. Intensywny ból w przypadku zaawansowanej przepukliny może promieniować aż do kończyny dolnej, tworząc stan, w którym konieczne jest zażywanie leków przeciwbólowych dla uśmierzenia ciągłego poczucia pulsowania i rwącego bólu przy jednostajnej pozycji.

Diagnostyka przepukliny odcinka lędźwiowego

Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia dalszej diagnostyki są u pacjenta objawy bólowe. Oczywiście, nie muszą one występować – czasami o przepuklinie można dowiedzieć się przypadkiem, w ramach innych, przeprowadzanych okresowo badań. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taka przepuklina zazwyczaj nie wymaga również specjalnego leczenia, jako że jest bezobjawowa.

Zazwyczaj, dla zdiagnozowania umiejscowienia przepukliny odcinka lędźwiowego, stosuje się zdjęcia rentgenowskie. Czasem ta metoda jest niewystarczająca, co wynika z dużych zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. Wówczas zalecane jest wykonanie dodatkowych, bardziej kosztownych badań, takich jak rezonans magnetyczny, albo tomografia komputerowa.

Leczenie przepukliny kręgosłupa lędźwiowego

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego traktowana jest pod względem leczenia podobnie, jak inne rodzaje przepukliny kręgosłupa. Istotne jest stwierdzenie, jak bardzo przepuklina jest szkodliwa dla pacjenta oraz jakie niesie zagrożenia. Nagłe zabiegi wykonuje się wyłącznie w przypadku, gdy przepuklina kręgosłupa lędźwiowego powoduje paraliż kończyn dolnych. Taki stan jest groźny dla zdrowia, jak również wymaga interwencji chirurgicznej, która w większości przypadków kończy się powodzeniem. Innym przypadkiem wykonywania zabiegów chirurgicznych jest występowanie bardzo silnych objawów bólowych, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, często nawet mimo przyjmowania leków przeciwbólowych.

Obecnie praktykuje się przede wszystkim zalecenie odpowiedniej rehabilitacji, która może uśmierzyć ból i poprawić jakość życia. Właściwe zachowanie ruchu oraz unikanie przyjmowania długotrwałych pozycji siedzących i stojących może pomóc w niwelowaniu objawów przepukliny. Wykonuje się również szereg zabiegów, które mogą pomóc w odciążeniu kręgów narażonych na ucisk ze względu na przepuklinę.

3 thoughts on “Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego

 1. Martyna

  Przepuklina lędźwiowa powstaje przede wszystkim nie podczas wysiłku, ale od lenistwa. Siedzenie przed telewizorem i pykanie pilotem z kanału na kanał też może być więc kontuzjogenne. I wbrew pozorom do przepukliny wcale nie trzeba przeciążenia organizmu.

  Reply
 2. Sierra

  Witam mam przepukline kregoslupa w odcinku ledzwiowym straszna menda promieniuje mi bol od prawego posladka do samej stopy bol jest tak straszny i nie pozwala chodzic stac siedziec probuje siedziec wyprostowany coby mi gdzies ta przepuklina nie uciskala. Zaczelo sie w sumie od czestego przesiadwania przy komputerze pozniej przyszla praca jako spawacz niby nic a jednak daly popalic jakies dziwne pozycje no wysilek zwiazany z tym.
  Basen ponc basen basen odciazac kregoslup chyba jedyna rada.

  Reply
  1. Wstrętna choroba

   Krioterapia jest uśmierzeniem bólu. Laseroterapia, prądy ten i ruch przede wszystkim.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *