Przepuklina jelitowa

By | 13 marca, 2015

Przepukliny różnego rodzaju zdarzają się stosunkowo często. Mimo iż leczenie ich jest proste i mało inwazyjne, problem ten bywa przez wielu pacjentów bagatelizowany, zwłaszcza gdy przepuklina jest niewielka, a jej objawy nie są szczególnie uciążliwe. Bólu przy przepuklinie jelitowej nie wolno jednak lekceważyć.

Jest to jednak wielki błąd, który może drogo kosztować, trzeba bowiem mieć świadomość tego, że przepuklina sama się nie naprawi, a z czasem może się powiększać. Nie inaczej jest w przypadku schorzenia, jakim jest przepuklina jelitowa. Występuje ona na skutek osłabienia i uszkodzenia powłok brzusznych. Przyczyny tego bywają różne. Ogólnie przyjmuje się, że najczęstszą przyczyną jest gwałtowny wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, to zaś może być spowodowane przez nagłe podniesienie ciężkiego przedmiotu, wypadek, silne parcie czy atak kaszlu. Narażone są na to zwłaszcza osoby starsze, u których osłabieniu ulegają wiązania kolagenowe, powłoki brzuszne są więc słabsze i to, co u młodych osób nie da żadnych dolegliwości, u starszych spowoduje nieodwracalne zmiany, wymagające interwencji chirurgicznej i nierzadko dłuższej rekonwalescencji.

Objawy przepukliny jelitowej

Objawy przepukliny jelitowej to przede wszystkim ból, pojawiający się zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Istotne jest jednak to, że niewielkie przepukliny, będące w początkowym stadium, mogą nie dawać żadnych objawów, bądź też objawy takie jak ból brzucha czy wymioty są lekceważone lub uznawane za dolegliwości świadczące o obecności innych schorzeń. Jednak jeśli pojawia się wyjątkowo silny ból, jest to bardzo niepokojący objaw, bowiem może to świadczyć o uwięźnięciu jelit. Dochodzi wówczas do uwięzienia jelit w przepuklinie, a więc stają się one niedrożne. To bardzo poważna sytuacja, wymagająca natychmiastowej interwencji chirurgicznej, dlatego osoby, które wiedzą, że mają przepuklinę i nie leczą jej, bądź leczone są farmakologicznie, co w niektórych, choć rzadkich, przypadkach się zdarza, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza.

Leczenie przepukliny jelitowej

Leczenie przepukliny jelitowej prawie zawsze polega na operacji, metodą tradycyjną lub laparoskopową. Zabiegu nie należy się obawiać, ponieważ każdego roku na świecie wykonuje się ogromną liczbę tego typu operacji. Szacuje się, że jest to nawet milion zabiegów, poza tym są one przeprowadzane mało inwazyjnymi metodami. W efekcie już w kilka godzin po zabiegu pacjent może wstać z łóżka i chodzić, na drugi dzień zaś jest wypisywany do domu. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku osób starszych, cierpiących na jeszcze inne schorzenia, bądź w przypadkach nawrotów przepukliny, choć to ostatnie nie zawsze. Wówczas zalecana jest dłuższa rekonwalescencja, nieco dłużej dochodzi się do zdrowia, zaś po operacji zalecane jest noszenie specjalnego pasa.

Aby zabezpieczyć się przed przepukliną każdego rodzaju, należy przede wszystkim unikać gwałtownego napinania powłok brzusznych i działań, które mogą doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób otyłych, starszych, prowadzących niezdrowy tryb życia, a także ciężko pracujących fizycznie i sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *