Przepuklina jądra miażdżystego

By | 13 marca, 2015

Człowiek który dowiaduje się, że cierpi na przepuklinę jądra miażdżystego (PJM) może mieć wrażenie, że właśnie usłyszał wyrok zapowiadający koniec życia. Nie może to dziwić, bo nawet sama terminologia wprawia w osłupienie. Czym jest owo „jądro miażdżyste” i jaki stan nazywamy jego przepukliną? Czy przepuklina jądra miażdżystego musi być tak groźna, jak samo brzmienie tej nazwy? Czym jest jądro miażdżyste

Jądro miażdżyste to część ludzkiego kręgosłupa. Jest on zbudowany z poszczególnych kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe. Te ostatnie pełnią funkcję amortyzacyjną i odpowiadają za poszczególne ruchy: zginanie, prostowanie, boczne i obrotowe. Dzięki dyskom   kręgi kręgosłupa nie ocierają się o siebie. Właśnie w takim krążku międzykręgowym znajduje się jądro miażdżyste w postaci galaretowatego płynu, który zajmuje około 15% całości powierzchni. Jeśli odpowiednio nie dbamy o nasz kręgosłup, prędzej czy później możemy spodziewać się dyskopatii – czyli wypadnięcia dysku (oznacza to, że część jądra miażdżystego wypływa poza krążek międzykręgowy). To jest właśnie przepuklina jądra miażdżystego, popularnie zwana dyskopatią lub wypadnięciem dysku.

Objawy przepukliny jądra miażdżystego

Pacjenci, u których stwierdzono tę dolegliwość narzekają na kilka podstawowych objawów. Jednym z najważniejszych jest miejscowy ból pleców w miejscu uszkodzonego odcinka kręgosłupa. Ból jednak może być nie tylko lokalny. Może dochodzić bowiem do promieniowania, w wyniku którego niejako „rozlewa się” na inne partie ciała – na przykład na pośladki i uda. W przypadku bólu promieniującego czy korzeniowego może dojść do odczuwania dyskomfortu również w podudziu i w stopie. Jednak najbardziej widocznym objawem przepukliny jądra miażdżystego jest zaburzenie czucia, pieczenie i drętwienie. W takich wypadkach może dochodzić również do osłabienia siły mięśni.

Leczenie przepukliny jądra miażdżystego

Gdy myślimy „kręgosłup” – wyobrażamy sobie od razu stół operacyjny i niebezpieczne czynności przy nim wykonywane. Nie do końca musi tak być w przypadku przepukliny jądra miażdżystego. Niektóre przypadki naturalnie nadają się tylko do takiego leczenia (w ciężkich przypadkach również można użyć metod nieinwazyjnych, takich, jak: nukleoplastyka szyjna i lędźwiowa czy też odbarczenie przepukliny jądra miażdżystego z plastyką pierścienia włóknistego), jednak nie można zapominać o zbawiennych skutkach rehabilitacji. Uszkodzona tkanka może się też zregenerować. Rehabilitacja to co prawda powolny sposób na wyleczenie się z przepukliny jądra miażdżystego, jednak na tyle skuteczny, że warto go spróbować w wielu przypadkach. To, co dla większości pacjentów jest ważne, to fakt, że będą mogli się sami poruszać, a w czasie rehabilitacji będą mogli przebywać w domu, w przyjaznym środowisku. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że leczenie przepukliny jądra miażdżystego musi w takich przypadkach odbyć się bez żadnych komplikacji – nie może dojść do kolejnych niebezpiecznych uszkodzeń, tak więc nie wolno pod żadnym pozorem wykonywać prac, które mogłyby narazić nas na dalsze komplikacje.

One thought on “Przepuklina jądra miażdżystego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *