Przepuklina brzuszna

By | 13 marca, 2015

Pojawienie się guzka w okolicy brzucha zawsze powinno budzić niepokój i stać się przyczyną wizyty u lekarza. Bardzo często przyczyną pojawienia się takich zmian jest przepuklina brzuszna, czyli dolegliwość polegająca na przemieszczeniu się narządów wewnętrznych. Jest to choroba, która dotyka wielu osób, dlatego warto poznać jej przyczyny, objawy oraz skuteczne metody leczenia. Warto także pamiętać, że takie problemy ze zdrowiem zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. 

Przyczyny przepukliny brzusznej

Istnieje wiele różnych przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się przepukliny brzusznej. Jest to dosyć częsta dolegliwość, która może dotknąć praktycznie każdego. Do rozwoju przepukliny prowadzi osłabienie i przerwanie błon oraz mięśni, które utrzymują narządy wewnętrzne w jamie brzusznej. W takiej sytuacji powstaje szczelina i dochodzi do przesunięcia różnych narządów, takich jak jelito grube, jelito cienkie, pęcherz moczowy i żołądek. Przyczyny przepukliny brzusznej to bardzo często zaburzenia wytwarzania włókien kolagenowych. Problemy z syntezą kolagenu pojawiają się przede wszystkim u osób starszych, dlatego wraz z wiekiem znacznie rośnie ryzyko pojawienia się tej dolegliwości. Na kondycję powłok brzusznych bardzo niekorzystnie wpływa również niewłaściwe żywienie oraz palenie papierosów. Czasem do rozwoju przepukliny dochodzi również w bliźnie, np. w wyniku niewłaściwego zagojenia się rany pooperacyjnej.

Objawy przepukliny brzusznej 

Objawy przepukliny brzusznej są dosyć łatwe do rozpoznania. Na brzuchu pojawia się uwypuklenie w postaci guzka. Guzek może powiększać się pod wpływem kaszlu, wysiłku fizycznego lub po oddaniu stolca. Stopniowo pojawia się również ból, a w bardziej zaawansowanych przypadkach także problemy z oddaniem stolca. W takiej sytuacji  nie należy czekać na dalszy rozwój choroby i trzeba jak najszybciej udać się do lekarza w celu przeprowadzenia koniecznych badań. Zazwyczaj ostatecznym potwierdzeniem rozwoju przepukliny brzusznej są wyniki USG.

Leczenie przepukliny brzusznej

Osoby, u których zdiagnozowano przepuklinę brzuszną, zazwyczaj zastanawiają się, czy jest to dolegliwość, którą można wyleczyć bez operacji. Niestety nie ma takiej możliwości – każda przepuklina będzie wymagała zabiegu chirurgicznego. Na szczęście nie jest to bardzo skomplikowana interwencja. Obecnie wykonuje się dwa rodzaje zabiegów w celu usunięcia tej dolegliwości – tradycyjne oraz laparoskopowe. U niektórych osób przeprowadzenie operacji nie jest możliwe z powodu problemów ze zdrowiem, np. z krążeniem. W takim przypadku stosuje się specjalne pasy. Nie jest to jednak skuteczna metoda leczenia, bo nie zabezpieczają one przed rozwojem istniejącej choroby, dlatego nigdy nie mogą zastąpić operacji.

Zabieg chirurgiczny jest to jedyne skuteczne leczenie przepukliny brzusznej, dlatego nie warto czekać z decyzją o wizycie u lekarza. Szybkie usunięcie przepukliny pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych objawów oraz powikłań. Trzeba cały czas pamiętać, że brak operacji będzie prowadził do stopniowego pogorszenia się dolegliwości, co w wielu przypadkach może doprowadzić do poważnego zagrożenia życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *