Niskoonkogenne odmiany wirusa HPV

Wirus HPV przez większość osób kojarzony jest przede wszystkim z rakiem szyjki macicy. Należy mieć jednak na uwadze, że wirus ten powoduje również inne rodzaje nowotworów. Niektóre odmiany są niskoonkogenne. Jeżeli występują w organizmie, szanse na wykształcenie zmian nowotworowych są niewielkie, jednakże trzeba mieć na uwadze, że w całym okresie infekcji możemy zarazić inne osoby.

W niskoonkogennych postaciach wirus brodawczaka ludzkiego czasami powoduje widoczne objawy. Są to tak zwane kłykciny kończyste, czyli płaski bądź wypukłe brodawki w okolicach narządów płciowych. Nie cechują się bolesnością, jednakże trzeba pamiętać, że ze względu na lokalizację, mogą być czasami uciążliwe. Dotyczy to w szczególności mężczyzn, u których kłykciny mogą się pojawić nawet w cewce moczowej. Takie zmiany powodują dyskomfort przy oddawaniu moczu, znacząco też utrudniają pożycie seksualne, które w wypadku obecności wirusa i tak nie jest wskazane.

Zmiany brodawczakowate związane z wirusem HPV można leczyć. Przede wszystkim stosuje się środki farmakologiczne, które mają na celu zahamowanie rozwoju kłykcin kończystych. Dobre rezultaty przynosi również kriooperacja. Polega ona na wymrażaniu brodawczaków, a następnie ich łatwym usunięciu. W przypadku, gdy zmiany mają charakter długotrwały, stosuje się bardziej zaawansowane zabiegi chirurgiczne, które przynoszą dobre rezultaty.

Należy jednak pamiętać o dwóch zasadniczych kwestiach. Po pierwsze, wyleczenie brodawczaków nie gwarantuje nam tego, że nie powrócą. W całym okresie zakażenia wirusem HPV może dojść do ich powrotu. Dlatego zabiegi, takie jak kriooperacja, trzeba nieraz powtarzać kilkukrotnie, w zasadzie aż do skutku. Druga istotna kwestia związana jest z zarażaniem chorobą. Należy mieć na uwadze, że wyleczone brodawczaki to nie koniec choroby – nadal jesteśmy nosicielami wirusa HPV w organizmie i możemy zarażać nim innych.

Czytaj też: Wskazania do wykonania testu na obecność HPV

Pewne odmiany wirusa HPV praktycznie nigdy nie powodują zmian onkologicznych w organizmie. W ich przypadku może dojść do wykształcenia specyficznych brodawek oraz kurzajek, w szczególności w okolicach stóp. Należy mieć na uwadze, że kontakt z naskórkiem osoby, u której wystąpiło takie zakażenie, może prowadzić do zainfekowania naszego organizmu wirusem HPV. Stąd w kontaktach z chorymi osobami należy kierować się szczególną ostrożnością. Zdecydowanie zaleca się stosowanie specjalnego obuwia ochronnego oraz własnego ręcznika w łaźniach użyteczności publicznej.

W przypadku, gdy stwierdzimy u siebie zmiany brodawczakowate, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Będzie on w stanie stwierdzić, czy wystąpienie tych brodawek jest związane z wystąpieniem wirusa HPV w naszym organizmie. Niestety, w większości przypadków infekcja przebiega bezobjawowo. Jedyną możliwością zdiagnozowania wirusa jest wtedy test HPV. Powinna go okresowo wykonywać każda osoba, która znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem wirusa. Im szybciej wykryje się obecność wirusa, tym większe są szanse na jego wyleczenie.

5 (100%) 1 Głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *