Łysienie Androgenowe – Leczenie

Łysienie androgenowe jest jednym z najgorszym schorzeń wpływających na ocenę wizualną, ponieważ odbija się na obniżonym poczuciu własnej wartości osoby dotkniętej chorobą. Ponadto, dolegliwość jest ciężka do wyleczenia. Ten rodzaj łysienia związany jest jest z obecnością androgenów, czyli hormonów płciowych. Konkretnie chodzi o dihydrotestosteron, czyli pochodną męskiego testosteronu, która w nieznacznych ilościach występuje także u kobiet.

Na ogół ludzki organizm zaprojektowany jest tak, by na określone hormony reagowały tylko niektóre receptory naszego ciała. Niestety, czasami na skutek błędu w materiale genetycznym, na dany związek chemiczny oddziaływują również inne receptory. Tak się dzieje właśnie w przypadku łysienia androgenowego. Na androgeny działają nie tylko receptory umiejscowione w mieszkach włosowych okolic intymnych, ale i te, umiejscowione w okolicy czoła, skronii, płatów ciemieniowych. Na ogół są to mieszki bardzo delikatne, na które dihydrotestosteron działa niszczycielsko, powoduje szybkie przejście włosa z fazy wzrostowej (anagenu) do fazy telogenowej (końcowej, w której włos wypada). Znacznej miniaturyzacji ulegają także włosy umiejscowione na czole. U mężczyzn często pozostaje jedynie pozostałość w postaci wąskiego paska włosów. U kobiet zdecydowanie częściej dominuje typ łysienia, gdzie najpierw stwierdza się znaczne przerzedzenie włosów, a później poczynają występować tzw. „łyse placki”.

PRZYCZYNY

  • Bezpośrednią przyczyną jest dihydrotestosteron, wykazujący powinowactwo do określonych receptorów w mieszkach włosowych. W przypadku leczenia stosuje się preparaty, które blokują 5-alfa-reduktazę, czyli enzym powodujący przejście testosteronu do formy dihydrotestosteronu.
  • Do patologicznego łysienia androgenowego czynnikami sprzyjającymi są także stres i niektóre leki, a ponadto zmiany hormonalne.
  • Istnieją choroby, które znacznie predysponują do rozwoju takiego rodzaju łysienia: nadczynność lub niedoczynność tarczycy, przytarczyc, policystyczne jajniki, zapalenie przydatków, zapalenie szyjki macicy, nieprawidłowa praca nadnerczy, nadmiar kortyzolu.
  • Okres pociążowy i menopauza u kobiet
  • wadliwe geny
  • papierosy, alkohol
  • infekcje, rybia łuska, atopowe zapalenie skóry, alergie
  • urazy mechaniczne, nadmierne obciążanie skóry włosów
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, częste zabiegi kosmetyczne

DIAGNOSTYKA I LECZENIE

Leczenie Łysienia? Sprawdź dr Trycholog Gdańsk

W celu osiągnięcia efektu w postaci całkowitego wyleczenia, należy udać się do specjalisty – trychologa. Jest to lekarz, który przy pomocy specjalistycznego dermatoskopu oceni stan skóry i kondycję włosów. Warto wiedzieć, że bez jego pomocy sami nie powstrzymamy wypadania włosów, ani nie zdiagnozujemy choroby, która nas prześladuje.

5 (100%) 1 Głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *